imagebaner1 imagebaner4 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1

Google
    
مددکاری و حقوق  
1397 شنبه 4 اسفند امروز  


 

پيمان نامه جهاني حقوق كودك

اين پيمان نامه نيز توسط جمهوري اسلامي ايران با شرط حق تحفظ پذيرفته شده است كه مفاد آن به شرح ذيل مي‌باشد. در حال حاضر براساس مصوبه هيئت وزيران، وزارت دادگستري جمهوري اسلامي ايران مرجع رسيدگي ملي به پيمان نامه حقوق كودك مي‌باشد. برخي از مفاد اين پيمان نامه عبارتند از:

ماده 1: از نظر پيمان نامه حاضر منظور از كودك هر انسان داراي كمتر از 18 سال سن است، مگر اين كه طبق قانون قابل اعمال در مورد كودك، سن قانوني كمتر تعيين شده باشد.

ماده 7 : تولد كودك بايد بلافاصله پس از به دنيا آمدن او ثبت شود و كودك از بدو تولد از حق داشتن نام، حق كسب تابعيت و تا حد امكان از حق شناختن والدين و قرار گرفتن تحت مراقبت آنان برخوردار خواهد بود.

ماده 9 : دولت‌هاي عضو تضمين خواهند كرد كه كودك از والدين خود برخلاف ميل آنان جدا نشود، مگر در مواردي كه مقامات واجد صلاحيت مطابق قوانين و مقررات قابل اعمال و پس از بررسي‌هاي قضايي حكم دهند كه اين جدايي براي تامين منافع عاليه كودك ضروري مي‌باشد. چنين حكمي ممكن است در مواردي خاص، از قبيل سوء استفاده از كودك يا بي‌توجهي به او توسط والدين، يا زماني كه والدين جدا از يكديگر زندگي مي‌كنند و بايد در مورد محل اقامت كودك تصميم‌گيري شود، ضروري باشد.

ماده 13: 1) كودك بايد حق آزادي بيان داشته باشد. حق مذكور شامل آزادي جستجو، دريافت و ارائه اطلاعات و عقايد از هرگونه است، بدون توجه به مرزها، به طور شفاهي، كتبي، چاپ شده، يا شكل آثار هنري و يا از طريق هر رسانه‌اي كه كودك انتخاب كند.

2) اعمال حق مذكور ممكن است منوط به برخي محدوديت‌ها باشد، ليكن اين محدوديت‌ها بايد تنها منحصر به مواردي باشد كه در قانون تصريح شده و به يكي از دلايل زير ضروري است: الف) براي رعايت حقوق و آبروي ديگران. ب) براي حفظ امنيت ملي، نظم عمومي، بهداشت عمومي يا اخلاق عمومي.

ماده 16 : در امور خصوصي، خانوادگي يا مكاتبات هيچ كودكي نبايد مداخله خودسرانه يا غير قانوني كرد به صورت غير قانوني عزت و آبروي او را مورد تعريض قرار داد.

1) كودك حق برخورداري از حمايت قانون را در برابر اين گونه مداخله‌ها و تعرضات دارد.

 

ماده 20: كودكي كه به طور موقت يا دائم از محيط خانوادگي خود محروم شده است، يا كودكي كه به خاطر منافع عاليه‌اش نتوان به او اجازه داد كه در آن محيط باقي بماند، سزاوار حمايت و مساعدت ويژه از سوي دولت خواهد بود.

ماده 22: كشورهاي عضو اقدامات لازم را به عمل خواهند آورد تا تضمين شود كودكي كه متقاضي پناهندگي است يا طبق قوانين و مقررات بين المللي يا داخلي پناهنده محسوب مي‌شود، اعم از اين كه همراه والدين خود يا شخص ديگري باشد و يا همراه نداشته باشد، از حمايت مناسب و مساعدت بشر دوستانه در برخورداري از حقوق مندرج قابل اعمال در اين پيمان نامه و در ساير اسناد بين المللي مربوط به حقوق بشر يا بشر دوستانه كه كشورهاي عضو به آن‌ها ملحق شده‌اند، بهره مند خواهد شد.

ماده 23: كشورهاي عضو اذعان دارند كودكي كه از لحاظ جسمي با ذهني معلول است بايد از يك  زندگي كامل و محترمانه در شرايطي كه متضمن منزلت و افزايش اتكا  به نفس او باشد و مشاركت موثر او را در جامعه تسهيل نمايد، برخوردار باشد.

ماده 30: در كشورهايي كه اقليت‌هاي قومي، مذهبي يا زباني و يا افرادي با منشا بومي وجود دارند، كودك متعلق به اين گونه اقليت‌ها يا كودكي كه بومي است نبايد از حق برخورداري از فرهنگ خود، برخورداري از مذهب خود و اعمال آن يا استفاده از زبان خود به همراه ساير اعضاي گروهش محروم شود.

 

ماده 33: كشورهاي عضو كليه اقدامات مقتضي، از جمله اقدامات قانوني، اجرايي، اجتماعي و آموزشي را به عمل خواهند آورد تا كودكان را در برابر استفاده غير مجاز از داروهاي مخدر و روانگردان كه در اسناد بين المللي مربوطه توصيف شده‌اند، حمايت نمايند و از استفاده از كودكان در توليد غير مجاز و قاچاق چنين موادي جلوگيري كنند.

 

قانون تامين زنان و كودكان بي سرپرست

اين قانون در تاريخ 24/8/1371 در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيده است كه مفاد آن به شرح ذيل مي‌باشد:

ماده 2- مشمولان اين قانون عبارتند از:

1- زنان بيوه بيوه به زناني اطلاق مي‌شود كه به عقد ازدواج (دايم يا منقطع) درآمده  و سپس به يكي از دلايل طلاق، فوت شوهر، فسخ عقد، صدور حكم موت فرضي، بذل مدت و يا انقضاي مدت در نكاح منقطع، شوهر خود را از دست داده باشند.

2- زنان پير و سالخورده زنان بي سرپرست و مسني هستند كه قادر به تامين معاش خود نباشند.

ماده 3- زنان و كودكان بي‌سرپرست كه به هر نحو از مستمري هاي بازنشستگي، از كار افتادگي و بازماندگان بهره مند مي شوند و يا از تمكن مالي برخوردار باشند از شمول مقررات اين قانون خارج هستند.

ماده 5- ميزان و مدت پرداخت مقرري ماهيانه طبق آيين نامه اي تعيين مي‌گردد كه بنا به پيشنهاد سازمان بهزيستي كشور به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.

ماده 9- سازمان بهزيستي كشور مجري اين قانون خواهد بود و موظف است آيين نامه هاي اجرايي مربوط را ظرف سه ماه از تاريخ ابلاغ قانون با هماهنگي كليه نهادها و دستگاه‌هاي ذيربط تهيه و جهت تصويب به هيات وزيران تقديم نمايد.

ماده 10- كليه وزارتخانه‌ها، سازمان‌هاي دولتي و وابسته به دولت، موسسات عمومي و سازمان‌هايي كه شمول قانون بر آن‌ها مستلزم ذكر نام مي‌باشد موظفند همكاري‌هاي لازم را در زمينه اجراي اين قانون با سازمان بهزيستي كشور معمول دارند.

 

قانون جامع حمايت از حقوق معلولان

اين قانون در جلسه علني روز چهارشنبه مورخ 16/2/1383 تصويب شده است كه طي نامه شماره 16078 مورخ 6/3/1383 به دولت ارسال و دولت نيز طي نامه شماره 11671 در مورخ 17/3/1383 جهت اجرا آن را ابلاغ مي‌كند:

ماده يك : دولت موظف است زمينه‌هاي لازم را براي تامين حقوق معلولان، فراهم و حمايت‌هاي لازم را از آن‌ها به عمل آورد.

تبصره: منظور از معلول در اين قانون به افرادي اطلاق مي‌گردد كه به تشخيص كميسيون پزشكي سازمان بهزيستي بر اثر ضايعه جسمي، ذهني، رواني يا توأم، اختلال مستمر و قابل توجهي در سلامت و كارائي عمومي وي ايجاد گردد، به طوري كه موجب كاهش استقلال فرد در زمينه‌هاي اجتماعي و اقتصادي شود.

ماده دو : كليه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات و شركت‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي و انقلابي موظفند در طراحي، توليد و احداث ساختمان‌ها و اماكن عمومي و معابر و وسايل خدماتي به نحوي عمل نمايند كه امكان دسترسي و بهره‌مندي از آن‌ها براي معلولان همچون افرادي عادي فراهم گردد.

ماده چهار : معلولان مي‌توانند در استفاده از امكانات وزشي، تفريحي، فرهنگي و وسايل حمل و نقل دولتي (مترو، هواپيما، قطار) از تسهيلات نيم بها بهره‌مند گردند.

تبصره: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان تربيت بدني و شهرداري‌ها موظفند كتابخانه، اماكن ورزشي، پارك و اماكن تفريحي خود را به نحوي احداث و تجهيز نمايند كه امكان بهره‌مندي معلولان فراهم گردد.

ماده پنج: افراد تحت سرپرستي معلولان با معرفي سازمان بهزيستي كشور تحت پوشش بيمه خدمات درماني و معلولان، تحت پوشش بيمه خدمات درماني و بيمه مكمل درماني قرار مي‌گيرند.

ماده شش: يكي از فرزندان اوليايي كه خود ناتوان و معلول بوده (هر دو يا يكي از آن‌ها معلول باشد) و يا حداقل دو نفر از فرزندان آن‌ها ناتوان و معلول باشد. از انجام خدمت وظيفه عمومي معاف مي‌گردد.

تبصره: همسراني كه زن ناتوان و معلول خود را سرپرستي مي‌نمايند مادامي كه سرپرستي همسر ناتوان و معلول را بر عهده داشته باشند از انجام خدمت وظيفه عمومي معاف مي‌گردند.

ماده هفت: دولت موظف است جهت ايجاد فرصت‌هاي شغلي براي افراد معلول تسهيلات ذيل را فراهم نمايد:

اختصاص حداقل سه درصد (3%) از مجوزهاي استخدامي (رسمي- پيماني كارگري) دستگاه‌هاي دولتي و عمومي اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات، شركت‌ها و نهادهاي عمومي و انقلابي و ديگر دستگاه‌هايي كه از بودجه عمومي كشور استفاده مي‌نمايند به افراد معلول واجد شرايط.

ب) تامين حق بيمه سهم كارفرما توسط سازمان بهزيستي كشور و پرداخت آن به كارفرماياني كه افراد معلول را به كار مي‌گيرند.

ماده نه : وزارت مسكن و شهرسازي، بانك مسكن و بنياد مسكن انقلاب اسلامي موظفند حداقل ده درصد (10%) از واحدهاي مسكوني احداثي استيجاري و ارزان قيمت خود را به معلولان نيازمند فاقد مسكن اختصاص داده و با معرفي سازمان بهزيستي كشور در اختيار آنان قرار دهند.

ماده دوازده : سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه‌هاي خود را در هفته در زمان مناسب به برنامه‌هاي سازمان بهزيستي كشور و آشنايي مردم با توانمندي‌هاي معلولين اختصاص دهد.

ماده سيزده: سازمان بهزيستي كشور موظف است با ايجاد ساز و كار مناسب، نسبت به قيموميت افراد معلول اقدام نمايد، دادگاه‌ها موظفند در نصب يا عزل قيم افراد معلول صرفاً از طريق سازمان مذكور عمل و مبادرت به صدور حكم نمايند.

تبصره 1: سازمان بهزيستي كشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول، در محاكم قضايي وكيل تعيين نموده و به دادگاه مربوطه معرفي كند.

تبصره 2: سازمان بهزيستي كشور مجاز است در موارد ضروري جهت جلوگيري از تضييع حقوق معلولان بي‌سرپرست به نمايندگي از آن‌ها در دادگاه‌ها طرح دعوا و دادخواهي نمايد.

ماده چهارده: موديان مالياتي مي‌توانند از طريق سازمان بهزيستي كشور و با نظارت آن جهت احداث مراكز توانبخشي، درماني و حرفه‌آموزي و مسكن مورد نياز افراد معلول اقدام نمايند. گواهي هزينه موديان مالياتي در موارد فوق كه به تائيد سازمان بهزيستي كشور رسيده باشد به عنوان هزينه قابل قبول مالياتي آنان تلقي مي‌گردد.

 

آئين نامه شوراي ملي سالمندان

هيئت وزيران در جلسه مورخ 26/1/1383 آئين نامه اجرايي جزء (5) بند (الف) ماده (192) قانون برنامه توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران را به تصويب رسانده و طي تصويب نامه شماره 3478/ت 2733 هـ در مورخ 2/2/1383 ابلاغ مي كند:

ماده 1- منظور از سالمند در اين آيين نامه كليه افراد 60 سال و بالاتر مي‌باشند.

ماده 3- به منظور ساماندهي سلامت و رفاه سالمندان شوراي ملي سالمندان به رياست وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و دبيري رئيس سازمان بهزيستي كشور و با حضور اعضاي زير تشكيل مي‌گردد.

الف وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي يا يكي از معاونان وي

ب- وزير مسكن و شهرسازي يا يكي از معاونان وي

پ وزير امور اقتصادي و دارايي يا يكي از معاونان وي

ت وزير كشور يا يكي از معاونان وي

ج وزير بازرگاني يا يكي از معاونان وي

ح رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور يا يكي از معاونان وي

خ رئيس سازمان صدا و سيمايي جمهوري اسلامي ايران

د رئيس سازمان تربيت بدني يا يكي از معاونان وي

ذ رئيس سازمان بازنشستگي كشور

ر- رئيس سازمان تامين اجتماعي نيروهاي مسلح

ز مديرعامل سازمان تامين اجتماعي

ژ سرپرست كميته امداد امام خميني (ره)

س سه نفر از متخصص دانشگاهي صاحب نظر در امر سلامت سالمندان به انتخاب رئيس شورا

 

ماده 4- وظايف شوراي ملي سالمندان به شرح زير مي‌باشد:

الف- سياست گذاري در جهت تامين سلامت و رفاه سالمندان كشور

ب- تصويب برنامه‌هاي مربوط به سالمندان در دستگاه‌هاي اجرايي

پ هماهنگي بين دستگاههاي اجرايي براي سازماندهي امور سالمندان و اجراي برنامه‌هاي مصوب شورا

ماده 5- وظايف دبيرخانه شوراي ملي سالمندان به شرح زير مي‌باشد:

الف تدوين سياست‌ها و برنامه‌هاي مرتبط با سلامت و رفاه سالمندان

ب- تعيين دستور جلسات شورا و برگزاري جلسات و دعوت از اعضاء

پ پيگيري اجراي تصميمات شورا و دريافت گزارش عملكرد از دستگاههاي ذيربط

ت تهيه گزارش پيشرفت برنامه‌ها و تخلفات دستگاه‌ها از اجراي تصميمات

ث تهيه بانك اطلاعات سالمندان كشور با همكاري دستگاه‌هاي ذيربط

ماده 6- سازمان بهزيستي كشور مجاز است مبالغي را به شرح زير به عنوان يارانه حق مراقبت و نگهداري سالمند در مراكز توانبخشي و نگهداري و منازل به صاحبان مراكز مذكور در بخش غير دولتي و خانواده‌ها و ديگر افراد مراقبت كننده پرداخت و به نحو هزينه كرد آن نظارت نمايد:

ماده 8- سازمان بهزيستي كشور موظف است نسبت به تامين وسايل كمكي از قبيل سمعك، عينك، صندلي چرخدار، واكر و مانند آن اقدام نمايد.

ماده 9- سازمان بيمه خدمات درماني مكلف است كليه افراد سالمند قانون پوشش بيمه خدمات درماني از محل اعتباراتي كه در لوايح بودجه سنواتي براي آنان منظور مي‌گردد، تحت پوشش بيمه درمان درآورد.

 

آيين نامه ساماندهي متكديان

در اين زمينه به دو مصوبه و قانون اشاره مي‌شود:

الف: آيين نامه ساماندهي متكديان

شوراي عالي اداري در هشتاد و دومين جلسه خود در مورخ 25/2/1378 آيين نامه ساماندهي افراد بي خانمان و ولگرد و متكدي را به تصويب رسانده و طي نامه شماره 6037/70 مورخ 25/3/1387 ابلاغ كرده است كه متن آن به شرح ذيل مي‌باشد:

ماده 1: تعاريف و اصطلاحات به كار رفته در اين مصوبه به قرار زير است:

الف- مجتمع اردوگاهي: محلي است كه زير نظر فرمانداري در شهرهاي بزرگ تشكيل مي‌شود و مسئوليت نگاهداري موقت، شناسايي وضعيت، گروه بندي و تعيين تكليف افراد موضوع اين مصوبه را به عهده دارد.

ب افراد مشمول مصوبه، عبارتند از افراد معلول و ناتوان (اعم از جسمي و ذهني) برسرپرست مجهول الهويه، در راه مانده، گمشده، متواري، افراد نيازمند غير حرفه‌اي، متكديان و ولگردان حرفه‌اي.

ج شهرهاي بزرگ : شهرهايي كه مطابق آخرين سرشماري مركز آمار ايران بيش از پانصد هزار نفر جمعيت داشته باشد.

ماده 3: شهرداري موظف است نسبت به شناسايي و جمع‌آوري و تحويل افراد موضوع اين مصوبه به مجتمع اردوگاهي اقدام نمايند. نيروي انتظامي در اين مورد همكاري لازم را با شهرداري به عمل خواهد آورد.

ماده 4 : مسئول مجتمع اردوگاهي توسط فرماندار تعيين مي‌شود. مجتمع اردوگاهي مكلف است پس از تحويل گرفتن افراد موضوع اين مصوبه، نسبت به نگهداري موقت، شناسايي وضعيت و طبقه بندي آن‌ها در يكي از گروه‌هاي زير اقدام نمايند:

الف افراد متهم به ارتكاب جرم، اعم از متكديان و ولگردان حرفه‌اي.

ب- افراد بي سرپرست و مجهول الهويه

ج افراد گمشده در راه مانده و متواري

-  افراد معلول و ناتوان (اعم از جسمي و ذهني)

هـ- افراد نيازمند غير حرفه‌اي

 

ماده 6: سازمان بهزيستي موظف است افراد بي‌سرپرست، ناتوان و معلول و سالمندان نيازمند را تحويل بگيرد و در اماكن مناسب نگهداري نمايد و تحت آموزش، قرار دهد. همچنين پوشش‌هاي حمايتي لازم را تا ايجاد شرايط و زمينه‌ي مناسب براي بازگشت آنان به زندگي عادي ايجاد نمايد.

ماده 11: سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران موظف است به منظور توجيه و  آشنايي جامعه با تبعات مختلف تكدي و جلب مشاركت مردم در مبارزه با اين پديده و نيز معرفي تجربه‌هاي موفق مردمي، برنامه‌ريزي و اقدامات لازم را انجام دهد.

 

ب قانون مجازات اسلامي در زمينه تكدي

در مواد 712 و 713 قانون مجازات اسلامي نيز در مورد تكدي آمده است:

ماده 712 : هر كس تكدي يا كلاشي را پيشه‌ي خود قرار داده باشد و از اين راه امرار معاش نمايد يا ولگردي نمايد به حبس از يك تا سه ماه محكوم خواهد شد و چنان چه با وجود توان مالي مرتكب عمل فوق شود علاوه بر مجازات مذكور كليه‌ي اموالي كه از طريق تكدي و كلاشي به دست آورده است مصادره خواهد شد.

ماده 713: هر كس طفل صغير يا غير رشيدي را وسيله‌ي تكدي قرار دهد يا افرادي را به اين امر بگمارد به سه ماه تا دو سال حبس و استرداد كليه‌ي اموالي كه از طريق مذكور به دست آورده است محكوم خواهد شد.

 

آيين نامه اجرايي چگونگي تشخيص نياز مددجويان و مصرف اعتبار برنامه كارآموزي و بازپروري اجتماعي

اين آيين نامه در تاريخ 6/2/1371 به تصويب هيات وزيران رسيده است كه متن آن به شرح ذيل ارايه مي شود:

هيات وزيران در جلسه مورخ 6/2/1371 بنا به پيشنهاد مشترك سازمان بهزيستي كشور، سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادي و دارايي، و به استناد بند (2)‌تبصره (75) قانون بودجه سال 1363 كل كشور، آئين نامه اجرايي چگونگي تشخيص نياز مددجويان و مصرف اعتبارات برنامه كارآموزي و بازپروري اجتماعي سازمان بهزيستي كشور را به شرح زير تصويب نمود:

ماده 1) اعتبار موضوع اين آئين نامه براي پيشگيري از انحراف اخلاقي و حمايت از زنان و دختران آسيب پذير و حمايت و بازپروري زناني كه به علل ولگردي، انحراف يا تكدي بنا به تشخيص مراجع قضايي به ستاد سرپرستي و ارشاد سازمان بهزيستي كشور يا با هماهنگي ستاد مزبور به مراكز بازپروري معرفي مي‌شوند، يا افرادي كه خودشان به منظور پيشگيري از ابتلا به مفاسد اجتماعي و اخلاقي و جلب حمايت، به سازمان بهزيستي مراجعه مي‌كنند.

ماده 3) تعيين مدت دوران بازپروري مددجويان در واحدها يا بعد از ترخيص، براساس دستورالعمل خاصي است كه به تصويب رئيس سازمان مي رسد.

ماده 5) موارد آسيب پذير خود معرف نيز به عنوان مددجو تلقي شده و با توجه به گزارش مددكاري از حمايت‌هاي مندرج در اين آئين نامه برخوردار مي‌شوند.

ماده 6) كمك هاي موضوع ماده (4) اين آئين نامه با اخذ رسيد از گيرنده وجه يا گواهي بانك داير بر واريز وجه به حساب ذي نفع ، قابل احتساب است و به هزينه قطعي منظور مي‌گردد.

ماده 7) در صورتي كه از محل اعتبار موضوع اين آئين نامه در اين زمينه براي استان‌هاي اعتباري در نظر گرفته شود، براساس مفاد اين آئين نامه با ارائه گزارش مددكاري اجتماعي و تائيد مدير سازمان بهزيستي استان، قابل پرداخت مي‌باشد.

 

قوانين مرتبط با حوزه مواد مخدر

در اين بخش به دو قانون و مصوبه اشاره مي‌شود:

الف قانون اصلاحيه قانون مبارزه با مواد مخدر (مصوب 18/7/1376 مجمع تشخيص مصلحت نظام)

ب اصلاحيه قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب 1376 (مصوب 1389 مجمع تشخيص مصلحت نظام)

 

الف قانون اصلاحيه قانون مبارزه با مواد مخدر (مصوب 18/7/1376 مجمع تشخيص مصلحت نظام)

ماده پانزده : اعتياد جرم است. ولي به كليه افراد وابسته به مواد اجازه داده مي‌شود، به مراكز مجازي كه از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مشخص مي‌گردد مراجعه و نسبت به درمان و بازپروري خود اقدام نمايند.

 

ماده شانزدهم : معتادان به مواد مخدر مذكور در دو ماده 4 و 8 به يك ميليون تا پنج ميليون ريال جزاي نقدي و تا سي ضربه شلاق محكوم در صورت تكرار براي هرمرتبه هر بار تا 75 ضربه شلاق محكوم خواهند شد. در صورتي كه مرتكب از كاركنان دولت يا موسسات و يا ارگان‌هاي دولتي باشد علاوه بر مجازات جريمه نقدي و شلاق، به انفصال دائم از خدمات دولتي محكوم مي‌شود. ولي چنان چه ثابت شد كه محكوم ترك اعتياد كرده است مجدداً مي‌تواند مراحل استخدام را طي كرده و مشغول خدمت در دستگاه‌هاي دولتي شود.

ماده بيست چهار : هر يك از اعضاي شوراي اسلامي روستا موظف است به محض آگاهي از كشت خشخاش يا كولا يا شاه دانه در حوزه روستا مراتب را كتباً به دهدار و نزديك ترين پاسگاه يا حوزه انتظامي اطلاع دهد. فرماندهان پاسگاه‌ها و حوزه‌هاي انتظامي موظفند فورا و هم زمان با گزارش موضوع به فرمانده بالاتر خود، به اتفاق دهدار يا بخشدار و نماينده شوراي اسلامي روستا در محل كشت حاضر شوند و آن را امحاء و صورت جلسه امر را تهيه كنند و همراه متهم يا متهمين به مراجع ذيصلاح قضايي تحويل نمايند.

ماده سي و سه: به منظور پيشگيري از اعتياد و مبارزه با قاچاق مواد مخدر از هر قبيل ، اعم از توليد، توزيع، خريد، فروش و استعمال آن‌ها و نيز موارد ديگري كه در اين قانون ذكر شده است، ستادي به رئيس جمهور تشكيل و كليه عمليات اجرائي و قضائي و برنامه‌هاي پيشگيري و آموزش عمومي و تبليغ عليه مواد مخدر در اين ستاد متمركز خواهد بود، اعضاي ستاد به شرح زير مي‌باشند:

1. رئيس جمهور

2. دادستان كل كشور

3. وزير كشور

4. وزير اطلاعات

5. وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

6. وزير آموزش و پرورش

7. رئيس سازمان صدا و سيماي جمهوري ايران

8. فرمانده نيروي انتظامي

9. سرپرست دادگاه انقلاب اسلامي تهران

10. سرپرست سازمان زندان‌ها و اقدامات تاميني و تربيتي

11. فرمانده نيروي مقاومت بسيج

12. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي

ماده سي و هشت :

دادگاه مي‌تواند در صورت وجود جهات مخففه مجازات‌هاي تعزيزي مقرره در اين قانون را تا نصف حداقل مجازات آن جرم تخفيف دهد در صورتي كه مجازاتي فاقد حداقل باشد همان مجازات تا نصف تخفيف مي‌يابد، ميزان تخفيف در احكام حبس ابد 15 سال خواهد بود و در مورد مجازات اعدام تقاضاي عفو و تخفيف مجازات به كميسيون عفو ارسال خواهد شد.

ماده 4- هر كس بنگ، چرس، گراس، ترياك، شيره، سوخته، تفاله ترياك و يا ديگر مواد مخدر يا روان گردان‌هاي صنعتي غير دارويي كه فهرست آن‌ها به تصويب مجلس شوراي اسلامي مي‌رسد را به هر نحوي به كشور وارد و يا به هر طريقي صادر يا ارسال نمايد يا مبادرت به توليد، ساخت، توزيع يا فروش كند يا در معرض فروش قرار دهد با رعايت تناسب و با توجه به مقدار مواد مذكور به مجازات‌هاي زير محكوم مي‌شود.

ماده 8- هر كس هروئين،مرفين، كوكائين و ديگر مشتقات شيميايي مرفين و كوكائين و يا ليزرژيك اسيد دي اتيل آميد (ال.اي.دي) متيلن دي اكسي مت آمفتامين (ام.دي.ام.آ.يا اكستازي)، گاما هيدروكسي بوتيريك اسيد (جي.اچ.بي.) فلونيترازپام، آمفتامين، مت آمفتامين (شيشه) و يا ديگر مواد مخدر يا روانگردان‌هاي صنعتي غير دارويي كه فهرست آن‌ها به تصويب مجلس شوراي اسلامي مي‌رسد را وارد كشور كند و يا مبادرت به  ساخت، توليد، توزيع، صدور، ارسال، خريد يا فروش نمايد و يا در معرض فروش قرار دهد و يا نگهداري، مخفي يا حمل كند با رعايت تناسب و با توجه به ميزان مواد به شرح زير مجازات خواهد شد.

ماده 15- معتادان مكلفند با مراجعه به مراكز مجاز دولتي، غير دولتي يا خصوصي و يا سازمان‌هاي مردم نهاد، درمان و كاهش آسيب، اقدام به ترك اعتياد نمايند. معتادي كه با مراجعه به مراكز مذكور نسبت به درمان خود اقدام و گواهي تحت درمان و كاهش آسيب دريافت نمايد، چنان چه تجاهر به اعتياد ننمايد از تعقيب كيفري معاف مي‌باشد. معتاداني كه مبادرت به درمان يا ترك ننمايند، مجرمند.

ماده 18- هر كس براي ارتكاب هر يك از جرائم موضوع اين قانون، اشخاصي را اجير كند يا به خدمت گمارد و يا فعاليت نمايد، در مواردي كه مجازات عمل مجرمانه حبس ابد باشد به اعدام و مصادره اموال ناشي از ارتكاب اين جرم و در ساير موارد به حداكثر مجازات عمل مجرمانه، محكوم مي‌شود. مجازات سر كرده يا رئيس باند يا شبكه اعدام خواهد بود.

ماده 35- هر كس اطفال و نوجوانان كمتر از 18 سال تمام هجري شمسي و افراد محجور را به هر نحو به مصرف و يابه ارتكاب هر يك از جرائم موضوع اين قانون وادار كند و يا ديگري را به هر طريق مجبور به مصرف مواد مخدر يا روانگردان نمايد و يا مواد مذكور را جبراً به وي تزريق و يا از طريق ديگري وارد بدن وي نمايد به يك و نيم برابر حداكثر مجازات قانوني همان جرم و در مورد حبس ابد به اعدام و مصادره اموال ناشي از ارتكاب اين جرم محكوم مي‌شود. در صورت ساير جهات از جمله ترغيب،مرتكب به مجازات مباشر جرم محكوم مي‌شود.

ماده 44- وزارت اطلاعات مكلف است ضمن جمع‌آوري اطلاعات لازم در زمينه شبكه‌هاي اصلي منطقه‌اي و بين المللي قاچاق سازمان يافته مرتبط با جرائم موضوع اين قانون،‌ در حوزه اختيارات قانوني نسبت به شناسايي و تعقيب آن‌ها با حكم دادستان كل يا قاضي اي كه او تعيين مي‌كند اقدام و همچنين نسبت به ارايه سرويس اطلاعاتي به نيروي انتظامي و مراجع ذيصلاح نيز اقدام نمايد.

 

نتيجه گيري

تسلط مديران و كارشناسان بر قوانين، مقررات و مصوبات و دستورالعمل‌هاي مرتبط با حوزه كاري، به آنان در برنامه ريزي‌ها، مداخله‌ها، تعامل با ساير سازمان‌هاي مرتبط كمك موثري خواهد كرد.

تنوع قوانين، عدم دسترسي آسان به قوانين، مصوبات و ... زمينه‌اي شده است تا مددكاران اجتماعي اطلاعات كافي و لازم در اين زمينه را نداشته باشند. تسلط بر قوانين به منزله تبديل شدن به وكيل يا قاضي يا كارشناس حقوقي نيست بلكه اين آشنايي به مددكاران اجتماعي كمك مي كند تا از اين ظرفيت قوي جهت حمايت افراد و گروه هاي هدف مرتبط استفاده كرده و يا به موقع افراد را به مشاوران و كارشناسان حقوقي ارجاع دهند و يا براي انجام وظايف خود با ساير سازمان‌ها با استناد به قوانين عمل كنند.

 

 

 

 

 


1 صفحه
لطفا" جهت ورود به کانال تلگرام کلینیک اجتماعی شهروند که بصورت روزانه اخبار و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما میگذارد بر روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

 

 

با پیشکسوتان مددکاری اجتماعی

افتتاحیه محل جدید کلینیک شهروند با حضور جناب آقای میرمحمدی معاون محترم  اجتماعی سازمان بهزیستی وجمعی از مدیران کلینیک های مددکاری عزیز

اخلاق اجتماعی

 مدارای اجتماعی

سلامت اجتماعی

نشاط اجتماعی

تدبیر مددکاری

 

 کلینیک شهروند در سال 1397 به آدرس ذیل انتقال می یابد.

البرز.خیابان مطهری، نرسیده به فلکه اول گوهردشت، جنب خیابان ملک شاه ، ساختمان نگارستان پلاک 104طبقه پنجم واحد 13

   شایسته گزینی همسر

         

برای اولین بار در کشور با استخراج کد رفتار

صندلی سپید شهروند

 

  پسر لایق بسیار است .

  دختر شایسته کم نیست.

؟!

لطفا برای درج پروفایل خود در رزومه متقاضیان ازدواج سلامت اطلاعات ذیل را به شماره 09361213495 و یا به آیدی nsp_dsm@ تلگرام بفرمایید.

 • نام
 • سن
 • تحصیلات
 • وضعیت اشتغال
 • قد
 • وزن
 • اعتقادات مذهبی
 • سابقه ازدواج
 • تعداد خواهر و برادر
 • شغل پدر
 • شغل مادر
 • محل تولد
 • محل سکونت
 • شماره تماس
 • مشخصات خودم
 • مشخصات
 • مشخصات همسر دلخواهم

 

مشاوران کلینیک شهروند

 

سید احمد رحیمی

صاحب امتیاز و مدیر مسئول کلینیک

 

 

دکتر سمیه خدابخش

متخصص روانشناسی

استادیار دانشگاه

 

 

 

نرگس صارمی پور

مشاوره پیش از ازدواج

 

 

امین حشمتی

بازی درمانگر کودک

 

 

 

اعتصام منصور روستا

مشاور

 

 

انسیه محمدی

مشاور

 

 

 

سید احمد اسفندیاری

مشاوره تحصیلی

 

 

مهری کریمی

مشاوره خانواده

 

 

انتخاب همسر هندوانه در بسته نیست

این کلینیک در هزاره سوم،آینده زندگی مشترک شما را با تعیین و آموزش کد چهار رقمی رفتار پیش بینی میکند.

روش انحصاری این کلینیک در معرفی همسر شایسته مبتنی بر انجام آزمون های تخصصی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معجزه سه شنبه های شهروندی

سه شنبه این هفته 96/9/14 کارگاه آموزشی تربیت جنسی کودک

ساعت 16:30 الی 18:30 

به همراه مدرک معتبر


یک زن هرگز از ابراز عشق های مرد زندگیش خسته نخواهد شد . به زبان آوردن دوستت دارم موجب می شود که زن به عشق واقعی مرد زندگیش پی ببرد و آن را احساس کند . 

کارگاه این هفته معجزه های سه شنبه های شهروندی 

تحلیل روانشناختی فیلم سارا

به همراه معرفی اختلال شخصیت وابسته و اختلال شخصیت نمایشی

تاریخ 96/8/30

ساعت : 16:30 الی 19

برگزار کنندگان : نرگس صارمی پور و امین حشمتی

 

 

 

 

 کارگاه آموزشی رموز مشاوره مورخ96/8/23 سه شنبه

فنون مصاحبه حرفه ای

مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره با عشاق کور

مدرس سید احمد رحیمی

 

 

کارگاه سه شنبه 96/8/16 کنترل خشم است

 

 

عشق جدا از پذیرش نیست. زمانی که عاشق چیزی یا کسی هستیم، تمامیت او را پذیرفته‌ایم. پذیرش به معنی قبول تمام ابعاد یک چیز یا یک شخص و رها کردن او از بند خود است.

زوجین باید بدانند رابطه عاشقانه آنها نسبت به هر چیز دیگر در زندگی در اولویت است و باید زمان و فضای کافی به آن اختصاص دهند.

مشاوره غذای روح و روان شما است

کلینیک شهروند با بهترین کارشناسان در زمینه مشاوره در خدمت شماست

 

مجموعه آموزش های اعتماد بنفس در کلینیک شهروند

مدیران مراکز مددکاری البرز در کارگروه های تخصصی

 

بهره گیری از تجارب جهان دیدگان

کار گروه مشاوره کلینیک شهروند

 

 

 

وقتی بعد از یک روز طولانی کاری به خانه برمی‌گردید، تمام چیزی که نیاز دارید استراحت کردن، تلویزیون تماشا کردن و خوابیدن است. این رفتار بسیار طبیعی است اما توجه و تمرکز روی رابطه‌‌ای که با همسرتان دارید، باید الویت شما باشد.

 

 

آثار شگرفت آموزش بر ذهن و هیجان احساس و رفتار ستودنی ست

 غربالگری استخدامی شرکت های وزین صنعتی توسط کلینیک شهروند

گاهی خانم ها در زمان گفتن حرف هایی به همسر خود گرچه مهم هم باشد با سکوت و تردید او در پاسخ دادن مواجه شده و این رفتار را بی توجهی نسبت به خود می دانند  ولی حقیقت این است که بعضی اوقات مردان نیاز  به سکوت دارند.

هیچ گاه برای تخلیه روحی خود سعی نکنید تا طرف مقابل خصوصا همسرتان را تخریب شخصیتی کرده و او را مقصر جلوه دهید، همچنین دعواهای گذشته را به رخ یکدیگر نکشید.

پویش کلینیک برای ایام محرم با نذر فرهنگی نظافت شهری

 

 

به رابطه‌ی جنسی هرگز به عنوان یک بازی برد و باخت نگاه نکنیم یا امتناع از آن را به عنوان تنبیه در نظر نگیریم. چون این کار فقط باعث تشدید احساس منفی و خشم و دلخوری می‌شود. 

استفاده بیش از حد تلفن همراه باعث کاهش کیفیت ارتباط ما با شریک زندگی مان می‌شود که نتیجه آن چیزی جز کاهش رضایت از زندگی نیست، اگرچه ممکن است تصور کنید که استفاده از تلفن همراه نمی‌تواند تا این اندازه ویران‌کننده باشد، اما تاثیر گوشی تلفن همراه بر روابط خانوادگی فراتر از حد تصور است

زندگی میدان جنگ نیست

ازدواج راهی برای ساختن زندگی بهتر، کامل‌تر و همراه با آرامش است

مشاوره پیش از ازدواج ضروری است

عشق هرگز کافی نیست

یکی از مهم‌ترین این عادات، اجتناب و فرار از مشاجره

این در حالی است که زوجین موفق یاد می‌گیرند به خوبی مبارزه کنند و به سرعت یک راه‌حل پیدا کنند

  شک نکنید

برای مسائل  میتوان در جلسات مشاوره

 

 

سال 86 باید فراگیری لزوم اخذ مشاوره حرفه ای قبل ازدواج را به همه آموزش داد

زندگی مشترک مهمترین انتخاب زندگی است

اشتباه نکنیم!

با حمایت بی واسطه از زنان سرپرست خانوار نذر فرهنگی خود را ادا کنید

فرهنگ هولاکویی در کلینیک شهروند

مجموعه سخنرانیهای دکتر با تخفیف ویژه در کلینیک شهروند

 

 

آزمونهای تخصصی پیش از ازدواج

بهترین و سریعترین وسیله شناخت همسر اینده است

مشاوره همیشه سودمند است

 

محققان بلژیکی می گویند: احساسات 19 گانه غم:

شادی ،نفرت، درماندگی، حسادت،آرامش،اشتیاق، ستایش، استراحت و آسودگی، گناه، استرس، غرور، گیجی، عصبانیت ، تحریک ، ترحم، تحقیر، ترس ، شرم و انزجار

در انسان طول عمر مشخصی دارند، دراین میان غم با 120 ساعت ماندگارترین حس است،

 اما شادی فقط 36 ساعت عمر دارد.

 

با اولین صحبت کودکتان از "ترس" موضوع را جدی تلقی کرده و پیگیری کنید

حس ترس، وحشت و وسواس کودک با گذر زمان بهتر نمیشود.

بعضی کودکان به دلیل آسیب کودکی با صاحبان قدرت مشکل دارند

این آسیب در مدرسه با معلم و در بزرگسالی با صاحب کار خودش را نشان خواهد داد.

 

ما سه چیز را در دوران کودکیمان جا گذاشته ایم :

شادمانی بی دلیل

دوست داشتن بی دریغ

کنجکاوی بی انتها

 

دو موضوع در زندگی که می توانند ما را از پای در بیاورند:

1.روابط نادرست

2.کار و شغل نادرست

 

 

قهر یکی از انواع خشم است که در جهت کنترل دیگران به کار برده می شود.

 

 

زندگی نه هدف است و نه مقصد .

در واقع تا زمانی که در این جاده هستیم باید در حرکت باشیم.

بچه هایمان را انسان بزرگ کنیم نه دختر و پسر

 

خوشبخت کسی است که کنترل ذهن خود را دارد.

 

با ناآگاهی گذشته و اجبارهای کودکی ازدواج نکنید.

اگر وارد مرحله هیجانی شده اید بهتر است با یک روانشناس صحبت کنید.

 

 

استخدام کارشناس مددکاری اجتماعی

با کلینیک تماس بگیرید

 

رابطه جنسی باید میوه و ثمره عشق باشد نه ریشه آن

روانشناسی و مشاوره علم است

به همان تعریفی که فیزیک و شیمی علم است

 

ازدواج داروی تنهایی نیست، قرار نیست شما شریک زندگیتان را مثل دارو مصرف کنید...

 

 

3 اعتیاد خطرناک

خیال کردن 

غذا

مواد مخدر

 

                 

                   به خاطر نگرانی از آینده ، غم و خشم از گذشته ، حال را خراب نکنید.

افرادی که دچار وحشت پس از حادثه شده اند،گوشه انزوا برگزیده و مرتب به حادثه فکر می کنند و دچار بیماریهای روان تنی میشوند.

دختران مصرف کننده روان گردان 500 برابر شدند

سن مصرف مواد  مخدر در میان زنان و دختران به شدت کاهش یافته است

 

سکوت و لبخند دو ابزار قدرتمندند.

لبخند راهی است برای حل مشکلات.

سکوت روشی است برای اجتناب از مشکلات بسیار

بخشش ، والاترین و زیباترین شکل عشق است .

در عوض، شادی و آرامشی وصف ناپذیر نصیبتان خواهد شد.

حضور مددکاران اجتماعی

در زندان‌هایی که حداقل 71 درصد

از محکومان آنها مرتکب

جرایم مواد مخدر شده‌اند،

بسیار اهمیت دارد.

 

 معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر:

 89 درصد معتادان، در مراکز غیردولتی تحت پوشش درمان قرار دارند/ 40 هزار زندانی معتاد تحت پوشش درمان نگهدارنده با متادون هستند/ حلقه مفقوده چرخه اعتیاد، رهاشدن فرد معتاد پس از بهبود است

مداخلات مددکاری اجتماعی در پیشگیری از تصادفات

رویکردی که تا امسال در کشورمان مغفول مانده بود

قرص شب امتحان یا قرص دانشجویی همان ریتالین است

مصرف ریتالین اعتیاد و افسردگی می آورد

سی درصد زنان سرپرست خانوار

 دختران هرگز ازدواج نکرده اند

هرکسی می خواهد شدن خویش را تجربه کند

اغلب افراد نیازمند به آگاهی فاقد درک مفاهیم کارشناسی هستند

به زبان خود عامه رهنمود های قابل اجرا ارائه دهیم

لزوم تخصیص اعتبارات مالی کلان برای پیشگیری سطح یک

یعنی آگاهی رسانی در حد بسیار وسیع

حداقل هشت درصد مردم کشور مبتلا به دیابت

لزوم رعایت سبک صحیح زندگی

ورزش و تغذیه و...

برای رفع احساس طرد شدگی میتوان

رفتارهای نامناسب را ترک کرد

وایبر ، تانگو،واتسپ ،ویچت و...

افزایش سریع تجهیز کاربران با نرم افزارهای گوشی همراه

لزوم اگاه سازی و معرفی استفاده صحیح از این امکانات

تشکیل گروه مجازی سلامت محور یکی از این راهکارهاست

حدود نیم میلیون دستگاه کامیون در جاده های کشور تردد دارند

لزوم غربالگری روانی و اعتیاد دقیق تر رانندگان

تعارضات درون خانوادگی و افزایش طلاق منجر به ظهور بیشتر

اختلالات شخصیتی در دهه های آتی افراد جامعه خواهد شد

 

اگر قدرت این را دارید که کسی را شاد کنید حتما انجامش دهید

دنیا به چنین اعمالی نیازمند است

صدا و سیما در فیلم و سریالهای زیادی

الگوهای فرهنگی،رفتاری و شخصیتی نامناسبی ارائه می دهد

لزوم اعلام محدودیت سنی

برای تماشای نیمی از سریالهای تلوزیونی

خشونت و رفتارهای نامتعادل

الگوسازی نامناسبی در اذهان کودکان به جای میگذارد

 

دندانم شکست برای شن ریزه ای که در غذایم بود

درد کشیدم نه برای دندانم

برای کم شدن سوی چشمان مادرم

از کسانی که همه چیز را محاسبه می کنند بترس

و هرگز قلبت را در اختیار آنها نگذار

آنها حساب عشقی که نثار تو می کنند را نیز دارند و روزی آن را با تو تسویه می کنند

درد آدمها را تغییر می دهد

من هر روز انسان بهتری می شوم نه به خاطر کسی بلکه به خاطر خودم

 

خاکی که باشی آسفالتت می کنند و از روی تو عبور میکنند

بگذار عبور کنند

سختی اسفالت کاری و فراوان تر شدن خاکی ها

شعور انسانی را خواهد افزود

پنج میلیون نفر ایرانی ساکن خارج از کشور هستند

قرار گرفتن در هر رابطه عاطفی به معنای پذیرفتن این خطر هم هست که ممکن است همه چیز مطابق با انتظارات ما پیش نرود.

حتی وقتی از مغازه سر کوچه خرید می کنیم 

 

باید بروشور ترویجی و آگاهی رسان با مطالب علمی تحویل مشتری شود

این یعنی پیشگیری سطح یک

رفتارهای هیجانی و ناآگاهی از عواقب انتظامی و قضایی آن ممکن است افراد را تا پای اعدام ببرد!!!

سن ازدواج در شهر ها باید بیش از 25 سال باشد تا پختگی نسبی و رفتار مسئولانه شکل پذیرد

معدل سن ازدواج در کشور نیز که برایند کل است موید مطلب مذکور است

حداقل بیش از یک دهه از عمر جوانان قبل از ازدواج مصروف شناخت جنس مخالف می شود...

برای این حداقل یک دهه چه برنامه ای داریم؟

جوانان در محلات کمتر برخوردار از امکانات

همچنان رفتارهای پرخطر، بزهکارانه و مجرمانه و بطالت زمان را ادامه می دهند

یکی از وظایف مسئولان: وقتی خبر مثبتی اعلام می دارند می بایست زمان دقیق اجرا و اتمام آن را اعلام نمایند

تا خدمات به عنوان رفتار کریمانه، مسئولانه و شرافتمندانه  تری معنی گردد

 

پاکسازی کوه، رود ، جنگل ، دریا ، خیابان ، محله و معبر وظیفه اصلی مردم است

اضطراب ویروس اغلب اختلالات رفتاری،هیجانی ، شناختی و ادراکی است

اضطراب از طریق متعادل سازی کار،خواب و ورزش قابل کنترل است.

اغلب آدمیان دوره هایی از افسردگی را تجربه کرده اند اما شدت و فراوانی اضطراب و افسردگی مهمترین ویژگی است

اختلالات شخصیت واقعی است

درمان اختلالات شخصیت سخت است

ازدواج با افرادی که دارای اختلالات شخصیتی هستند خطرناک است

برای ازدواج جذب زیبایی صوری و کلام دلبرانه معشوق نشوید

بیشتر بدانیم:به جنبش های مسالمت آمیز کمپین می گویند.

زیاده خواهی نامتعادل موجب خسارت می شود

اولین برونداد ارتباطی کلام ، تن صدا و لحن آن است

سمن همان نهاد های غیر دولتی است که چسب رابط بین مردم و حکومت است

تکاپوی بی حد برای اثبات خود آسیب زا ست

عنصر نامطلوب می تواند شبکه ارتباطی را مختل سازد

معیار و شاخص در علوم نقلی نیز تا حدودی دارای سنگ محک شده اند

هر نوع وابستگی همچون سم است

باید رفتار جنسی کودکان را به صورت علمی مراقبت نمود

بیشترین اسیب های جنسی کودکان در پنج و نیم سالگی رقم می خورد

 

 

 

توجه مددکاران به کودکان شاهد جرم فراموش نشود

 70 درصد بيماري‌هاي امروز از فرهنگ نادرست ناشي مي‏شود

 وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: 70 درصد بيماري‌هاي امروز از فرهنگ نادرست تغذيه، اعتياد و . . . ناشي مي‏شود.

 

خانه میان راهی

راهکار مناسب برای معتادان بی خانمان

5300 کلینیک ترک اعتیاد در کشور وجود دارد.

 

 

احساس‌هاي زيبا را به زبان بياوريد!
لذت‌هايتان را به زبان بياوريد، چرا که مغز شما هوشيارانه آنها را دريافت کرده و به کار مي‌برد.


 

" سايه سياه سرطان بر فراز شهرهاي آلوده "

اثرات منفي آلودگي 20 سال ديگر ديده مي‌شود

 نتيجه آلودگي هوا، تولد نوزادان ناهنجار است

خشونت

 رتبه دوم پرونده‌هاي سيستم قضايي


تأثير هورمون استرس مادران باردار بر افزايش خطر اعتياد دختران در آينده
يک پژوهش جديد نشان مي‌دهد: جنين دختري که در معرض هورمون استرس مادر (کورتيزول) در رحم قرار مي‌گيرد، احتمال بيشتري براي وابستگي به نيکوتين در مراحل بعدي زندگي دارد.

 

مددکاران نقش مهمي در مختومه شدن پرونده‌ها دارند

 

تا پايان سال گذشته از بين جمعيت 63 ميليون نفري 10 سال به بالاي کشور، حدود 22 ميليون نفر هرگز ازدواج نکرده‌اند.

 

زنان، 10 درصد معتادان کشور
مرکز درمان اجباري اعتياد جايگزين "زندان" مي‌شود


معاون وزير بهداشت:
خطر ابتلا 15 ميليون ايراني به سرطان و ديابت

 

مديرکل تحقيقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر:

47 درصد دانشجويان اطلاعاتي راجع به عوارض اعتياد ندارند

دبير شوراي عالي سالمندان:


40سال ديگر از هر 4 نفر ايراني يک نفر سالمند است

 


آمار تکان‌دهنده فرزندآوري ايرانيان
خبرگزاري تسنيم: ميانگين نرخ باروري در کشور به  1.7 درصد رسيده است و چنانچه شرايط به اين شکل ادامه پيدا کند بايد گفت تا 30 سال ديگر، آمار فوت و ولادت برابر خواهد شد و به اين شکل نرخ رشد جمعيت به صفر خواهد رسيد.

 

 

نايب رييس کانون سردفتران ازدواج و طلاق:

هر 1/8 ساعت دو طلاق در کشور ثبت مي‌شود


 

ایدز ,نوجوانان

80 درصد نوجوان ها از ایدز بی خبرند

براي خشم، سرعت‌گير بزنيد!

 

 

 


دخترانمان را با هويت زنانه و پسرانمان را با هويت مردانه بزرگ کنيم
دکتر مجد


دوستی‌ قبل از ازدواج خوب است یا بد؟


 ازدواج مهمترین رخداد زندگي است

،مشاوره‌های قبل ازدواج، شناخت کامل طرفین از یکدیگر

از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی، آگاهی خانواده‌ها در زمینه ازدواج و

سختگیری نکردن و نداشتن انتظارات بی‌مورد

 از جوانان و تشکیل دوره‌های تربیتی لازم

 برای جوانانی که تازه ازدواج کرده‌اند از راه‌های کاهش طلاق است.

 

 

67هزار نفر در استان البرز بي‌سوادند
دولت در کاهش بي‌سوادي چندان موفق نبوده است

 

 

 

يقين بدانيم کمترين مهرباني ها و محبت ها از ضعيف ترين

حافظه ها پاک نمي شوند پس بياييد مهربان باشيم.

 

مددکاران زندانها پل ارتباطي بين مددجويان با مراجع قضايي و خانواده هاي آنان هستند

 

 

 

خشونت فیزیکی علیه زنان در حال کاهش

اما خشونت‌های روانی درحال افزایش است

 خشونت علیه مردان هم هست

                 

67هزار نفر در استان البرز بی‌سوادند
دولت در کاهش بی‌سوادی چندان موفق نبوده است

 

                 

سبک زندگی :

- در اندیشه پیر ( پر مشورت ، کم اشتباه ، با تدبیر و تحریک ناپذیر )
- در رفتار جوان ( فعال ، با طراوت ، امیدوار و پویا )
-در احساس کودک ( صاف ، صادق ، شفاف ، بدون غم گذشته و نگرانی آینده )

 

                  معاون سازمان آموزش و پرورش استثنايي کشور :

تحصيل ۹ هزار دانش‌آموز در مدارس ناشنوايان

تدريس کتب دانش‌آموزان عادي در مدارس ناشنوايان

پیری آن نیست بر سر بزند موی سفید

هر دلی عشق ندارد پیر است...

 

"سالم پیر شدن حق تمامی بشر است"

همه روز روزه بودن،‌ همه شب نماز کردن

همه ساله حج نمودن، سفر حجاز کردن

ز مدینه تا به کعبه، سر و پا برهنه رفتن

دو لب از برای لبیک، به وظیفه باز کردن

به مساجد و معابر، همه اعتکاف جستن

ز ملاهی و مناهی همه احتراز کردن

شب جمعه‌ها نخفتن،‌ به خدای راز گفتن

ز وجود بی نیازش، طلب نیاز کردن

به خدا که هیچ کس را، ثمر آنقدر نباشد

که به روی ناامیدی در بسته باز کردن

 

ازدواج به‌ سبک فامیلی

در ازدواج خویشاوندی‌،‌ مشاوره ژنتیک را فراموش نکنید

 

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی؛ نیاز جامعه امروز

                 

قبل از هرگونه مقدمات رسمی شدن ازدواج

حتی معارفه اولیه خانواده ها

به مشاوره مراجعه کنید

                 

مجرد ماندن بهتر از ورود به

رابطه ای است که

رضایت درونی شما را کاهش می دهد

پيچيده ترين ارتباط انساني

ازدواج است

پس زواياي پنهان پديده ازدواج را بشناسيد

 

يبوست فكري گاهي وقتها عامل اسهال زباني است!

لبخند حاكي از رضايت را فراموش نكنيم

 

کارشناس طرح کاهش طلاق:روزانه 25 پرونده طلاق توافقی در شهر کرج تشکیل می شود

ارجاع طلاقها در کرج

 برای مشاوره به کلینیک های مددکاری اجتماعی و مراکز مشاوره

 اجباری شد 

کودکان HIV+  را در یابیم

 

 

 

 

نشست انجمن مددکاران

در زمینه بهداشت و درمان

بیمارستان رسول اکرم

نشست انجمن مددکاران در استان البرز

 

 

نشست صمیمانه اعضای

انجمن مددکاران اجتماعی

با رئیس سازمان بهزیستی کشور

انجام شد

آقای رحیمی

 

 

آموزش مدیریت رفتار با بیماران روانی در محیط منزل

 

 

سندرم بیش خواهی و شهوت مجادله در زنان

بخش رویدادها و مقالات را بخوانید

بعد از طلاق ، فرزند شما  با چه کم و کیفی باهمسر قبلی دیدار کند؟

ای کاش با همسرم ازدواج نمی کردم

 واقعا پشیمانم؟!

پدر یا مادر قصد ازدواج مجدد دارند

حالا چگونه سلامت ارتباطی فرزند را حفظ نماییم؟

کودک شما به یکباره هویت جنسی مخالف خود را می پسندد!!!

حال چه باید کرد؟؟؟

فرزندم به یکباره عشق جنون امیزی به یک غیر همجنس پیدا کرده 

فکر میکنم همسرم به من خیانت کرده یا ارتباطات خیانت آمیزی در او وجود دارد!!

چه کنم؟

شوهرم ناخودآگاهانه چشم چرانی میکند ...!

همسرم به خانواده اش چسبندگی شدیدی دارد...!.

با حمایت بی واسطه از زنان سرپرست خانوار نذر فرهنگی خود را ادا کنید

جلسات تضمینی افزایش سریع اعتماد به نفس

در كلينيك شهروند

برگزاری کارگاههای تسهیلگری اجتماع محور برای سازمانها

 


 


 تماس با ما | ارتباط آنلاین | گالری تصاویر | دل نوشته ها | علوم مددکاری | معرفی خدمات کلینیک | صفحه اصلی
Copyright 2013 © iranmadadkar All Rights Reserved. / www.parssystem.com طراحی و میزبانی توسط مرکز فناوری اطلاعات و داده های پارس سیستم