imagebaner1 imagebaner4 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1

Google
    
مردم شناسی  
1397 شنبه 4 اسفند امروز  


انسان، زندگی انسان و فرهنگ

 

مقدمه فصل اول

مساله شناخت اصل و منشا انسان از جمله مواردی است که از دیرباز و در طول تاریخ بشری و در تمام سطوح معرفتی، انسان را به خود مشغول داشته است. در واقع می‌خواهد بداند انسان در مسیر تحول و تکامل، چگونه و در کجا از سایر حیوانات جدا شده است و پس از جدا شدن چه تحولاتی در وی رخ داده است.

تحقیقات دانشمندان در این زمینه در قرون 17 و 18 میلادی رونق می‌یابد و مسائلی نظیر کالبدشکافی در کانون توجه قرار می‌گیرد. در همین دوران انسان در تنوع نژادها و در میان حیوانات مورد مطالعه قرار گرفت. دانشمندان زیادی در آن سال‌ها به ارائه رساله و نظریات و فرضیه‌های مختلف پرداختند. مسائل مورد بررسی دارای طیف وسیعی از جمله وضعیت قرار گرفتن ستون فقرات انسان و حیوان و ایستادن انسان روی دو پا، فلسفه تکامل داروین، تغییر اندازه جمجمه و دست و پا انسان بود که در نهایت مساله مورد بررسی متوجه زبان و ابزار انسان می‌شد. در واقع مسیر پیموده شده در آن سالیان به طرف مرحله بعدی یعنی ایجاد کالبد اجتماعی که ادامه کالبد جسمانی است، می‌رفت.

هویت انسان با پیدایش زبان و بزار بوجود می‌آید و با ایستادن روی دو پا، جشم‌انداز تازه‌ای در شعاع دید خود کشف می‌کند و موجب می‌شود دنیای اطراف خود را بهتر ببیند و دست‌ها را به کار اندازد، پاره‌سنگی را از بردارد و به طرف میوه درخت پرتاب کند (اولین ابزار). انسان بعداً متوجه شد که هر سنگی برای پرتاب مناسب نیست و باید پاها را پس و پیش بگذارد، دست را عقب ببرد و از اهرم بازو برای اندازه بیشتر پرتاب استفاده کند. انسان با این ابزار به مواد خوراکی و گوشت حیوانات دسترسی بیشتری پیدا کرد (جوامع اولیه). او فهمید که باید به سمت سرزمین‌هایی برود که برای زندگی مناسب‌تر هستند (آب و مواد غذایی). بدین ترتیب هر جا غذا بیشتر و زمين حاصلخيزتر باشد، گروههاي انساني بيشتر هجوم می‌برند. این مرحله را مورگان دوره توحش می‌نامند. چون انسان به فکر تامین خوراکی از نعمت‌هایی که طبیعت بر سر راهش قرار داده، است.

 

دوره دامپروری و کشاورزی

یکی از اکتشافات که مسیر زندگی انسان را تغییر داد و باید آن را از مراحل مهم تمدن انسان شمرد پیداش او بر کشاورزی و زراعت و دامداری است و دامپروری قبل از کشاورزی به وجود می‌آید زیرا تمدن دامداری مرحله نیمه اولیه است یعنی مرحله که گروه‌های اجتماعی به دنبال خوراک چراه‌گاه برای حیوانات اهلی خود هستند و برای داشتن مکان مناسب نقل و مکان پیدا می‌کنند و بعد به اقتصاد و کشاورزی می‌پردازند اما آندره ل وارگون نخستین مراکز گله‌داری و کشاورزی را بین بحر خزر و مدیترانه می‌داند و می‌گوید اقتصاد اولیه جمع‌آوری غله خود رو و شکار بز بین هشت تا ده هزار سال پیش به اقتصاد کشت و گندم نگهداری بز تبدیل شده است (از فسیل‌هایی که بدست آمده) در اینجا ملاحظه می‌کنیم که کشاورزی همراه با گله‌داری به وجود آمده و دارای اهمیت زیادی است و در نیتجه کشت گندم وحشی از گیاه دانه‌داری از اواخر یخبندان در این منطقه بوده و در همان سرزمین برای اولین بار تربیت بز متداول شده است و این امر ار شروع یک تغییر و تحول سریع در تکنولوژی و ایجاد ده و شهر دانست.

 

با کشت و زرع گروه‌هایی اجتماعی پایبند سرزمین‌هایی معین و محدود شدند و کوچ کردن و جابجا شدن کاهش پیدا کرد و این و ضعیت نیمه اسکان به افراد فرصت داد برای تکمیل ابزار و وسایل کوشش بیشتری بکار ببرند و نیازهای آنها بیشتر شد که عبارتند است:

بافندگی از ریشه شاخه و الیاف درختان، ساختن سفال و آجر و پیدایش آتش که برای پختن غذا و گرم شدن از آن استفاده می‌کردند.

دوره شهرنشینی و تمدن

پیدایش فلزات در زندگی بشر از اهمیت بسزایی برخوردار است نه به این لحاظ که از فلزات در کشاورزی و شکار استفاده می‌کردند به این دلیل که با ورود فلزات تحول بارزی در ابعاد اجتماعی صورت گرفته و زمینه را برای ایجاد شهر فراهم ساخت یکی از ویژگی‌های عصر فلزات پیدایش قشر صنعت‌گر است که ابزار و ادوات کشاورزی وسایل جنگی و...

این قشر برای امرار و معاش از مازاد فرآورده‌های کشاورزان و دامداران مزد می‌گرفت یکی از ویژگی‌های قشر جدید وابسته نبودن به مناطق (حاصل خیز، چراگاه) و به این خاطر به مناطق شهری کشیده می‌شدند در این هنگام کشاورزان و دامداران تلاش بیشتری کردند که بتوانند خوراک و نیازمندی قشر صنعت‌گر را فراهم نمایند و بدین ترتیب انبار کردن محصولات و افزایش تولید زیاد شد و طبقات اجتماعی از هم جدا شدند.

در این مرحله گروه‌های اجتماعی برای اندازه‌گیری ابزار آلات نیز به ترسیم علامت‌ها و نشانی‌هایی داشت که خط را به وجود آوردند با پیدایش خط و تمایز قشرها حرفه‌ها تخصص‌ها و آئین شهرنشینی جامعه به مرحله تمدن رسید و تمدن و شهرنشینی با تخصص‌ها سازمان‌بندی قشرها و هم‌آهنگی مجموعه‌ای در یک فضا شکل می‌گیرد یعنی جامعه‌ای که تشکیل شده از رئیس، صنعت‌گر، اهل حرفه، داد و ستد طبقات و بالاخره روابط دوستانه یا دشمنانه با همسایگان این تمدن تابع وضع اقتصادی مبتنی بر کشاورزی تا پیش از انقلاب صنعتی تحول آرام داشته تحول سریع و سیل‌آسا از اروپا شروع شد و این انقلاب صنعتی بود و اگر فرصتی بیش از هزار سال لازم بود تا تکنیک اقتصادی و کشاورزی از بین‌النهرین به اروپا برسد تکنولوژی جدید در کمتر از دویست سال به چنان سرعتی اشاعه یافت که دورترین روستا را در بر گرفت.

 

مقدمه فصل دوم

مردم شناسي، به عنوان يك علم، به جستجوي روابط متقابلي مي‌پردازد كه بين انسان و محيط، انسان و فرهنگ و سرانجام فرهنگ‌هاي مختلف وجود دارد و از آنجا كه هر فرهنگ پديده‌اي به هم پيوسته و در طول زمان متغير است.

نهادها و رفتارهاي اجتماعي و به طور كلي فرهنگ‌ها، كه موضوع مردم‌شناسي است، داراي شبكه‌هايي چون فعاليت‌هاي اقتصادي، (توليد و توزيع و مصرف)، تكنولوژي، روابط خويشانوندي، زندگي خانوادگي، قوانين و مقررات، دين‌ها و باورها و ساير زمينه‌هاست.

آنچه را كه در اين تقسيم‌بندي با الهام از اصطلاح فرانسوي «مردم شناسي» ناميده‌ايم، در كشورهاي انگلوساكسون انسان شناسي اجتماعي يا «انسان‌شناسي فرهنگي» مي‌نامند.

 

فرهنگ

در يكي از فنون زبان‌هاي پهلوي، كه براي ما باقي‌مانده است كلمه فرهنگ به معناي دانش يا دانايي آمده است تا اين اواخر كلمه فرهنگ به معني علم و دانش به كار مي‌رفت و اطلاق نام فرهنگ به وزارت معارف (وزارت آموزش و پرورش فعلي) با توجه به همين معني و مفهوم بود به علاوه كلمه فرهنگ با مفهوم روشنفكري و طبقاتي، مترادف كلمه «مبادي آداب»، «باريك انديش»، «باسواد»، «اهل مطالعه»، «خوش مشرب»، «آشنا با آداب و روسوم خاص» و «مودب و داراي خصايل اخلاق» نيز به كار مي‌رود.

از ديدگاه علوم اجتماعي، مفهوم روشنفكري فرهنگ فقط قسمتي از فرهنگ است بدين معني كه اطلاعات تكنيكي (باغباني، نمايي، مهندسي، طبابت) اقتصاد، ضوابط خويشاوندي، اداب و روسوم مذهبي، قصه و افسانه و امثال آنها همه در شمار فرهنگ است.

وقتي مي‌گوييم فرهنگ راه انسان را از ساير حيوانات مجزا ساخته است منظور اين است كه بشر براي اينكه محيط طبيعي را براي زيست آماده كند و از منابع مادي كه ابر و ماه و مه و خورشيد و فلك در پيرامون او عرضه داشته‌اند براي رفع احتياج و ترضيه خاطر استفاده كند.

تايلر دركتاب جوامع ابتدايي فرهنگ را اين چنين تعريف مي‌كند: «فرهنگ مجموعه پيچيده‌اي از معارف، معتقدات، هنرها، صنايع، تاكتيك‌ها، اخلاق، قوانين، سنن و بالاخره تمام عادات و رفتار و ضوابطي است كه انسان به عنوان عضو يك جامعه آن را از جامعه خود فرا مي‌گيرد و در قبال آن جامعه تعهداتي بر عهده دارد.

 

ویژیگی فرهنگ

ويژگيهاي فرهنگ را مي توان در قالب سه دسته تقسیم بيان نمود كه عبارتند از:

1)  فرهنگ «عام» ولی «خاص» است. فرهنگ به عنوان اینکه یک معرفت بشری است عام است یعنی در همه جوامع این میراث مشترک و ثروت عمومی دیده می‌شود.

الف) تمام گروه‌های سنی انسانی برای بدست آوردن مایحتاج زندگی به ساختن ابزار و ادوات و فعالیت‌های تولیدی و تهیه مسکن و لباس و غذا می‌پردازد.(تکنولوژی)

ب) همه جوامع برای ارضای غرائز، تولیئد مثل، و همکاری دارای نهادهای خانوادگی و نظام خویشاوندی هستند که مبتنی بر قواعد و ضوابط است (مبحث مردم شناسی خانوادگی)

2)  فرهنگ متغیر ولی ثابت است: تمام پدیده‌های اجتماعی بنابر مقتضیات زمان و بر اساس اختراعات و نیازها و آمد و رفت‌ها دستخوش تغییر و تحول است.

و ثبات به مفهوم فیزیکی کلمه، در هیچ یک از جنبه‌های فرهنگی یافت نمی‌شود در نتیجه سنن و آداب و آروزها و تکنیک و هنر و بالاخره فرهنگ آنان نیز تابع این نظور است و در واقع این تغییر، راز بقا و هستی فرهنگ است.

این تغییر و تحول در زمینه‌های فرهنگی به قدری آرام و کند صورت می‌گیرد که به آسانی نمی‌توان متوجه آن شد و از آنجا که زندگی فرد نیز همگام این تغییر بسیار کند است، فرهنگ تقریباً ثابت به نظر می‌آید. مثلاً فرهنگ‌های فعلی را با فرهنگ گذشته مقایسه کنیم یک برش سی ساله، تفاوت لباس، خوراک، آداب و رسوم را به خوبی نشان می‌دهد.

3)  پذیرش فرهنگ اجباری ولی اختیاری است: فرهنگ، الزاماً تمام حیات اجتماعی ما را در می‌گیرد ولی به ندرت خود را بر افکار و معارف و اعمال ما تحمیل می‌کند. یعنی انسان از بدو تولد، خواسته یا ناخواسته، غذا خوردن، لباس پوشیدن، نشستن، حرف زدن و سرانجام شناخت ارزش‌ها را در خانواده فرا می‌گیرد، کودک با تجبار زبان جامعه و پدر و مادر و اعمال و رفتار ویژه طایفه و قشر و طبقه و همچنین شهر خود را می‌آموزد. کار هوش و استعداد و مهارت‌ها و آموخته‌های دیگر، افراد را به فضای اختیار می‌کشاند که پیامد آن اختراع، اکتشاف و توسعه و دگرگونی‌های تکنیکی و زیستی و فکری است.

 

اشاعه فرهنگ

جوامع بشری از اولین قدم‌ها با رفت و آمد،‌ داد و ستد و ایجاد ارتباط با یکدیگر، تداوم و تکامل خود را تضمین کرده‌اند. اشاعه ابزار و ادوات و تکنولوژی کشاورزی و دامپروری و مسکن و لباس و خوراک و زبان در بین جوامعی که خصوصیات جغرافیایی مشابه دارند،‌ یک منطقه فرهنگی را به وجود‌ آورده‌است. پیچیدگی‌های اجتماعی و ایجاد سازمان‌های دولتی و ملی در طول تاریخ،‌ تقسیمات سیاسی کشورها به وجود آورده است. اختلاف بارز تکنولوژی و ثروت بین کشورها و واقعیت تغییرات اجتماعی و فرهنگی مستعمرات این سئوال را برای کشورهای توسعه نیافته یا در حال توسعه و یا به عبارت دیگر جهان سوم به وجود آورده‌است که کدام یک از جنبه‌های فرهنگی را باید از کشورهای توسعه یافته گرفت و آیا اصولا این فرهنگ‌پذیری لازم است یا خیر. خطوط کلی فرهنگ‌پذیری را می‌توان بدین‌گونه ترسیم کرد که تنها یک جامعه می‌تواند، بلکه لازم است. تکنولوژی، وسایل و ابزار تولیدی و کاربردی مورد نیاز خود را که از طریق اکتشاف، اختراع و اقتباس به‌دست می‌آید در شمار فرهنگ مادی مي باشد.

 

فرهنگ و قوم مداری

جلوه‌های فرهنگی یک جامعه را نمی‌توان براساس معیار و ضابطه ارزیابی کرد. در زمینه‌های فرهنگ مادی اگر یک پدیده جدا از مجموعه به هم‌پیوسته مسائل اجتماعی در نظر گرفته شود و امکان ارزیابی و سنجش آن وجود دارد. مثلا به سادگی محسوس است که کارکرد و بازده یک تراکتور در کشاورزی و شخم زدن به مراتب بیشتر از گاو‌آهن است. این اعتباری بودن باعث شده است که محققان مردم شناسی از اظهار نظر و ارزیابی مسائل فرهنگی دوری کنند.

علاوه بر نسبی بودن ارزیابی، محقق در مقایسه فرهنگ و جامعه، فرهنگ جامعه خود را به صورت فرهنگ بهتر و کامل‌تر در مرکز قرار می‌دهد و فرهنگ دیگر یا سایر فرهنگ‌ها را با آن می‌سنجد این معیار قوم مداری در ارزیابی اسطوره‌‌ای سنتی، اعتقادی و تاریخی همه گروه‌های اجتماعی وجود دارد.

 

 مردم شناسی  خانواده و خويشاوندی

اجتماعی بودن  و نياز  به ديگران داشتن در بين  نوع بشر – غريزی باشد يا اکتسای – در هر حال  واقعيتی  مسلم است  و  هرگز در هيچ نقطه ای ديده نشده است که  انسانی در انزوا و بی نياز  از ديگران  رشد و زندگی کند  ؛ حتی در  قصه ها و افسانه های ملل  نيز چنين موردی  يافت نمی شود .

خانواده بدان گونه که موضوع مطالعه  مردم شناسی است  عبارت از  مجموعه ای است که در فضای مشترک  زندگی می کنند و  سه خصوصيت  ، زندگی مشترک  آنها را  تحت عنوان «خانواده» مرزبندی می کند :

1-روابط جنسی  و زاد و لد  که باعث بقاء و تداوم  حيات  خانواده است.

2-اقتصاد مشترک و وابستگی افراد به درآمد خانواده.  

3- کانونی برای پرورش فرزندان و تربيت  فرهنگی و گاه آموزش  شغلی کودکان.

کلان عبارت است از تشکيل گروهی  مرد و زن که دارای اقتصادی  مشترک  و  محيط فعاليتی واحد  هستند و  خود را از  اعقاب  يک توتم  می دانند .کسانی که توتم مشترک دارند  حق ازدواج  با يکديگر  را ندارند  و  همسرخود را از  کلانی  ديگر( که نسل توتم ديگرند ) انتخاب می کنند.

اجبار به ازدواج  خارج از  دايرة معين را « برون همسری»  می گويند.

برون همسری  با  ممنوعيت ازدواج  در  يک محدودة  خويشاوندی شکل می گيرد.

همواره  و همه جا  به  نحوی از انحاء  قاعده و  قانونی  برای  منع ازدواج  با برخی از نزديکان وجود دارد.  چنانکه اين ممنوعيت  را  حتی در اسطوره  فرزندان آدم ابوالبشر  نيز می بينيم:

حق تعالی  او (حوا) را چهل  فرزند داد و در  بيست شکم  و در هر شکمی يک پسر و يک دختر . دختر اين شکم  را که مقدم  بود به  پسر شکم موخر  می داد و دختر شکم موخر را به  پسر شکم  مقدم می داد .

در جوامع توتمی  ،  مردان  کلان ملزم  بودند  همسران خويش را از  کلانهايی که به  توتمی  غير از  توتم کلان  خود وابسته  و معتقد باشند، انتخاب  کنند. در نتيجه ،  دراين کلان ها ازدواج بين دختر عمو و  پسر عمو  ، دختر خاله  و  پسرخاله  ممنوع است  . زيرا  هردو عضو  يک کلان هستند .ولی ازدواج  بين  پسرعمه و دختر دايی  يا  پسردايی و  دخترعمه  ، چون  از کلانهايی  متفاوتند ، ممنوع  نيست. می بينيم که  ممنوعيت  ازدواج  در  کلان ها  همواره  ممنوعيتی  براساس  خويشاوندی  و  همخونی نيست  و  جنبه وابستگی  و اعتقادی دارد.

1-از نظر اسلام  ازدواج  با مادر همسر  تحريم هميشگی  و با خواهر  همسر تحريم  مشروط است . يعنی اين ممنوعيت ،  در  صورت مرگ زن  يا طلاق وی ، از بين می رود .

2-«اگر کسی با  پسری عمل  شنيع کند  نمی تواند  مادر ،  يا خواهر  يا دختر او را تزويج کند.»

3-در بعضی  نقاط «گروگان » مرسوم است.  مردی که در مراسم ختنه کردن  يک کودک  به ختنه کننده  کمک می کند ، پدرخوانده کودک  شمرده می شود و  پس از بلوغ ،  اين کودک نمی تواند  با  خانواده پدرخوانده ازدواج  کند.

4-بنا به  مطالعات پيت ريورس ،  مسيحيان اسپانيا  در مواردی که کليسا موافقت کند  می  توانند با عموزاده  يا خواهرزاده  و برادرزاده خود  ازدواج کنند .

5- در اسپانيا ، دو برادر در صورتی می توانند با دوخواهر ازدواج  کنند که  ازدواج بين آنان همزمان  صورت گيرد . در غير اينصورت  ازدواج اول  قرابتی را به وجود مي آورد که ازدواج بعدی بين دو  خانواده  خويشاوند  را منع ميکند.

6- مبادلة خواهر و برادر ،  که اصطلاحاً  «بده و بستان» خوانده می شود ،  در  جوامع اسپانيايی ممنوع است . زيرا با ازدواج اول ، رابطة  همخونی  بين دو خانواده به وجود می آيد و  بنابر  مقررات  جامعه ، اين  رابطه می بايست  يک جهتی باشد.

 

درون همسری

درون همسری  اصطلاحاً  عبارت است از الزام به همسرگزينی در محدوده ای  معين از  خويشان

در درون همسری  ممنوعيت   ازدواج  دربارة  همه  محارم از بين نرفته  است ،  بلکه  اين اجبار و الزام  ازدواج ، در دايره ای  محدود و گاه در  شرايطی  اتفاقی است.

در جوامع سنتی ايران :

1-     ازدواج با  دخترعمو به صورت  يک حق قلمداد شده  است و  ادا نشدن اين  حق به دادخواهی در آخرت  که  حسابی برپا هست احاله می شود.

2-     رسم ديگری که به طور ضمنی  در خانواده های  سنتی  وجود دارد اين است  که معمولاً  زنان از اينکه  فرزندانشان  با  خويشاوندان خانواده شوهر ازدواج کنند راضی نيستند و می کوشند که ازدواج با  خويشان  خودشان صورت  بگيرد. 

علاوه بر موارد کلی و  عمومی  الزام به ازدواج  ، گاهی براثر  پيشامد  و حادثه خانوادگی ، ازدواج  افرادی معينی تقريباً  الزامی  قلمداد می شود در دين  يهود، پس از مرگ متاهل ،  يکی از برادران وی  موظف است  که با زن او ازدواج کند اين ازدواج که در زبان عبری  «لويرات» ناميده می شود  در  جوامع غيريهود نيز ديده می شود . الزام ديگر ، ازدواجی است که در صورت مرگ زن ، با  خواهر او  صورت ميگيرد «سررات».

قانون  برون همسری ، به صورت ساده اش ، برای  از بين بردن خطر انهدام  گروه کافی  نيست .  به عنوان  نمونه  (سازمان  دونيمه ای)  را شاهد می آوريم  با سازمان دو نيمه ای  بدون شک  خطر ايجاد  يک خانواده  همخون  با سيستم بسته منتفی است .ولی فوراً  يک خطر ديگر  پديد می آيد  و آن پيدا شدن دو  خانواده است و به عبارت ديگر  دو  تبار از  يک جفت کاملاً متحد که به صورت يک  محور دو قطبی ،  از تداوم اجتماعی ، مجزا می شوند و براثر ازدواجی  که  بين آن دو صورت ميگيرد  برای  هميشه  از کمک ديگران  بی  نياز باشند .

يک همسری

يک همسری  شيوه  معمول  زناشويی جوامع امروز است ؛ يعنی هسته خانواده  فعلی جوامع کنونی ، ازدواج  يک زن  و  يک مرد تشکيل می شود   در بعضی از گروهها  حتی امکان  طلاق يا ازدواج مجدد  بعد از مرگ همسر  وجود ندارد .

چند همسری

چند همسری  که به  عقيده  تحوليون  متقدم  بر  مرحله  يک همسری است  به صورت « چند زنی» و  « چند شوهری»  و  «گروهی» در جوامع مختلف وجود دارد .

چند زنی :  داشتن  چند زن  از  خصوصيات دوران   پدرسری است  . تملک  و  تصاحب هرچه بيشتر غنائم  و احشام و  افراد  ، مشخص کننده  موقعيت اجتماعی  و  سياسی رؤسای قبايل  و   افراد  زورمند  و با قدرت بوده است . در  حال حاضر نيز  اين قاعده  در  غالب اديان  و  جوامع وجود دارد. مطالعات اجتماعی  نشان می دهد  که گاهی در  بين دامداران  و کشاورزان  گرفتن  زنی  ديگر  به منزله اضافه شدن  کارگری ديگر به  افراد خانواده  و مددکاری درامر دامداری و کشاورزی  است .

 چند شوهری : نوعی  ازدواج  است که براساس آن زن می تواند همزمان چند شوهر  داشته باشد  اين سيستم  ازدواج  بين اسکيموها  و در  تبت، نپال، جزايراليوسين، هندوستان ، سيلان  و  برزيل يافت می شود  بنابراين قاعده  چند برادر  زنی مشترک  ميگيرند  بدين معنی که وقتی  زنی به عقد يک مرد در آمد  بنا به  سنت جامعه  ، اين زن ،  همسربرادر  يا برادران  آن مرد نيز خواهد بود.

 ازدواج گروهی :  هرچند که علمای   نظريه تحول ، ازدواج  گروهی را اولين خشت بنای  سازمان خويشاوندی  ميدانند و مردم شناسانی  چون فريزر  و مورگان  و لوبک  به تفضيل در اين باره بحث کرده اند  ازدواج گروهی  در  تعريف عبارت است از  مجموعه ای از  افراد ( زن و مرد ) که  روابط  جنسی  بين آنان  مجاز  و با  خارج از آن   مجموعه ممنوع است  که در  واقع   ، ازدواج گروهی  سيستمی  تقريباً  فرضی است  . زيرا تا کنون  نه مدارکی  درباره  وجود و ادامه حيات  اين جوامع بدست آمده  است و نه نمونه ای  پايدار از آن  در  جامعه سراغ داريم . نظرات مورگان  درباره  وجود اين  ازدواج ها  انتقادات بسياری را برانگيخته است .

مورگان  بعنوان  صاحب نظر  دبستان  تحول  ، معتقد است  که ازدواج  به  ترتيب  از مراحل هرج و مرج   در روابط  جنسی  ، ازدواج  گروهی ،  چند  شوهری و چند زنی گذشته  تا به  مرحله  يک همسری  امروز رسيده است . به نظر مورگان اگر  در  قبايل  سرخپوستی  ايروکوا  اطفال به همه  زنان  کلان ، مادر  و به همه مردان کلان ،  پدر خطاب  می کنند اصطلاحی  است که  از  مرحله ازدواج گروهی  باقی مانده  است به عبارت ديگر  ، تعميم  نام پدر  به همه مردان  و نام مادر به همه زنان  کلان،  بازمانده مرحله  ايست  که هر مرد  طايفه  مجاز بود با هر يک از  زنان طايفه  رابطه زناشويی داشته باشد.

علاوه بر خويشاوندی  سببی و نسبی  ، که  مشخص کننده  تشکيل  خانواده است  ، مسکن  و محل زندگی  نيز از  عوامل مميزه  و مشخصه  خانواده و طايفه است . در غالب  جوامع  سنتی  ،  پسران  ،  خانه و اجاق  خانوادگی  پدری را  ترک نمی کنند  اين سيستم  که  «پدر مکانی »  ناميده  می شود ، گاه به نحوی  جنبه الزام  پيدا می کند  که رعايت آن  حفظ حيثيت  و  احترام خانواده  و  طايفه  به شمار می رود  و  بقاء  نام و نشان  خانواده ، بسته به ادامه  زندگی  پسران در  خانه پدری  است  .

در بعضی جوامع  خويشاوندی  سببی  مادر مکانی  است . بدين  معنی که براساس  سنت  گروه  ، مرد  است که  خانه و خانوادة پدری را ترک ميکند و به  خانواده  زن  می  پيوندد.

 در جوامع سنتی  ،  فردهميشه در داخل مجموعة خويشاوندان  در دايره خانواده  در  شبکه پيچيده  قبيله قراردارد و به منزله حلقه  زنجيری است که جدا از  تبار  و  خانواده اش نيست.

هويت افراد خانواده در جوامع امروز  ، که وارث  سنن (پدرسری) است  ،   با تبار پدر مشخص ميشود. خانواده  پدری  با  نام  خانوادگی  پدر و طايفه   پدر است که فرد را در   جامعه معرفی می کند.

مدارک و اسناد  تاريخی  موجود درباره خويشاوندی  پيشينيــــان ما  بسيار محدود  و منحصر به  «شجره نامه» های  شخصيهای  دينی ، علمی ، ادبی و  سياسی است .  اين مدارک  پدرتباری  ، که  برای  شناساندن  بيشتر «شخصيتها »در دست داريم  نمی تواند راهنمای  مطالعات  قرارگيرد که در مردم شناسی  تحت عنوان  سيستم  خويشاوندی  صورت ميگيرد .

مبحث مردم شناسی  خانوادگی  را با اين عبارت  پايان می دهيم که شناخت  سيستم خويشاوندی  گروه مورد مطالعه  بنيان اساسی  و موضوع منحصر به  فرد  مردم شناسی  نيست  ولی يکی از  پايه های معتبر اين دانش  را  تشکيل می دهد.


1 صفحه

1
2
3
4
5
صفحه آخرلطفا" جهت ورود به کانال تلگرام کلینیک اجتماعی شهروند که بصورت روزانه اخبار و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما میگذارد بر روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

 

 

با پیشکسوتان مددکاری اجتماعی

افتتاحیه محل جدید کلینیک شهروند با حضور جناب آقای میرمحمدی معاون محترم  اجتماعی سازمان بهزیستی وجمعی از مدیران کلینیک های مددکاری عزیز

اخلاق اجتماعی

 مدارای اجتماعی

سلامت اجتماعی

نشاط اجتماعی

تدبیر مددکاری

 

 کلینیک شهروند در سال 1397 به آدرس ذیل انتقال می یابد.

البرز.خیابان مطهری، نرسیده به فلکه اول گوهردشت، جنب خیابان ملک شاه ، ساختمان نگارستان پلاک 104طبقه پنجم واحد 13

   شایسته گزینی همسر

         

برای اولین بار در کشور با استخراج کد رفتار

صندلی سپید شهروند

 

  پسر لایق بسیار است .

  دختر شایسته کم نیست.

؟!

لطفا برای درج پروفایل خود در رزومه متقاضیان ازدواج سلامت اطلاعات ذیل را به شماره 09361213495 و یا به آیدی nsp_dsm@ تلگرام بفرمایید.

 • نام
 • سن
 • تحصیلات
 • وضعیت اشتغال
 • قد
 • وزن
 • اعتقادات مذهبی
 • سابقه ازدواج
 • تعداد خواهر و برادر
 • شغل پدر
 • شغل مادر
 • محل تولد
 • محل سکونت
 • شماره تماس
 • مشخصات خودم
 • مشخصات
 • مشخصات همسر دلخواهم

 

مشاوران کلینیک شهروند

 

سید احمد رحیمی

صاحب امتیاز و مدیر مسئول کلینیک

 

 

دکتر سمیه خدابخش

متخصص روانشناسی

استادیار دانشگاه

 

 

 

نرگس صارمی پور

مشاوره پیش از ازدواج

 

 

امین حشمتی

بازی درمانگر کودک

 

 

 

اعتصام منصور روستا

مشاور

 

 

انسیه محمدی

مشاور

 

 

 

سید احمد اسفندیاری

مشاوره تحصیلی

 

 

مهری کریمی

مشاوره خانواده

 

 

انتخاب همسر هندوانه در بسته نیست

این کلینیک در هزاره سوم،آینده زندگی مشترک شما را با تعیین و آموزش کد چهار رقمی رفتار پیش بینی میکند.

روش انحصاری این کلینیک در معرفی همسر شایسته مبتنی بر انجام آزمون های تخصصی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معجزه سه شنبه های شهروندی

سه شنبه این هفته 96/9/14 کارگاه آموزشی تربیت جنسی کودک

ساعت 16:30 الی 18:30 

به همراه مدرک معتبر


یک زن هرگز از ابراز عشق های مرد زندگیش خسته نخواهد شد . به زبان آوردن دوستت دارم موجب می شود که زن به عشق واقعی مرد زندگیش پی ببرد و آن را احساس کند . 

کارگاه این هفته معجزه های سه شنبه های شهروندی 

تحلیل روانشناختی فیلم سارا

به همراه معرفی اختلال شخصیت وابسته و اختلال شخصیت نمایشی

تاریخ 96/8/30

ساعت : 16:30 الی 19

برگزار کنندگان : نرگس صارمی پور و امین حشمتی

 

 

 

 

 کارگاه آموزشی رموز مشاوره مورخ96/8/23 سه شنبه

فنون مصاحبه حرفه ای

مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره با عشاق کور

مدرس سید احمد رحیمی

 

 

کارگاه سه شنبه 96/8/16 کنترل خشم است

 

 

عشق جدا از پذیرش نیست. زمانی که عاشق چیزی یا کسی هستیم، تمامیت او را پذیرفته‌ایم. پذیرش به معنی قبول تمام ابعاد یک چیز یا یک شخص و رها کردن او از بند خود است.

زوجین باید بدانند رابطه عاشقانه آنها نسبت به هر چیز دیگر در زندگی در اولویت است و باید زمان و فضای کافی به آن اختصاص دهند.

مشاوره غذای روح و روان شما است

کلینیک شهروند با بهترین کارشناسان در زمینه مشاوره در خدمت شماست

 

مجموعه آموزش های اعتماد بنفس در کلینیک شهروند

مدیران مراکز مددکاری البرز در کارگروه های تخصصی

 

بهره گیری از تجارب جهان دیدگان

کار گروه مشاوره کلینیک شهروند

 

 

 

وقتی بعد از یک روز طولانی کاری به خانه برمی‌گردید، تمام چیزی که نیاز دارید استراحت کردن، تلویزیون تماشا کردن و خوابیدن است. این رفتار بسیار طبیعی است اما توجه و تمرکز روی رابطه‌‌ای که با همسرتان دارید، باید الویت شما باشد.

 

 

آثار شگرفت آموزش بر ذهن و هیجان احساس و رفتار ستودنی ست

 غربالگری استخدامی شرکت های وزین صنعتی توسط کلینیک شهروند

گاهی خانم ها در زمان گفتن حرف هایی به همسر خود گرچه مهم هم باشد با سکوت و تردید او در پاسخ دادن مواجه شده و این رفتار را بی توجهی نسبت به خود می دانند  ولی حقیقت این است که بعضی اوقات مردان نیاز  به سکوت دارند.

هیچ گاه برای تخلیه روحی خود سعی نکنید تا طرف مقابل خصوصا همسرتان را تخریب شخصیتی کرده و او را مقصر جلوه دهید، همچنین دعواهای گذشته را به رخ یکدیگر نکشید.

پویش کلینیک برای ایام محرم با نذر فرهنگی نظافت شهری

 

 

به رابطه‌ی جنسی هرگز به عنوان یک بازی برد و باخت نگاه نکنیم یا امتناع از آن را به عنوان تنبیه در نظر نگیریم. چون این کار فقط باعث تشدید احساس منفی و خشم و دلخوری می‌شود. 

استفاده بیش از حد تلفن همراه باعث کاهش کیفیت ارتباط ما با شریک زندگی مان می‌شود که نتیجه آن چیزی جز کاهش رضایت از زندگی نیست، اگرچه ممکن است تصور کنید که استفاده از تلفن همراه نمی‌تواند تا این اندازه ویران‌کننده باشد، اما تاثیر گوشی تلفن همراه بر روابط خانوادگی فراتر از حد تصور است

زندگی میدان جنگ نیست

ازدواج راهی برای ساختن زندگی بهتر، کامل‌تر و همراه با آرامش است

مشاوره پیش از ازدواج ضروری است

عشق هرگز کافی نیست

یکی از مهم‌ترین این عادات، اجتناب و فرار از مشاجره

این در حالی است که زوجین موفق یاد می‌گیرند به خوبی مبارزه کنند و به سرعت یک راه‌حل پیدا کنند

  شک نکنید

برای مسائل  میتوان در جلسات مشاوره

 

 

سال 86 باید فراگیری لزوم اخذ مشاوره حرفه ای قبل ازدواج را به همه آموزش داد

زندگی مشترک مهمترین انتخاب زندگی است

اشتباه نکنیم!

با حمایت بی واسطه از زنان سرپرست خانوار نذر فرهنگی خود را ادا کنید

فرهنگ هولاکویی در کلینیک شهروند

مجموعه سخنرانیهای دکتر با تخفیف ویژه در کلینیک شهروند

 

 

آزمونهای تخصصی پیش از ازدواج

بهترین و سریعترین وسیله شناخت همسر اینده است

مشاوره همیشه سودمند است

 

محققان بلژیکی می گویند: احساسات 19 گانه غم:

شادی ،نفرت، درماندگی، حسادت،آرامش،اشتیاق، ستایش، استراحت و آسودگی، گناه، استرس، غرور، گیجی، عصبانیت ، تحریک ، ترحم، تحقیر، ترس ، شرم و انزجار

در انسان طول عمر مشخصی دارند، دراین میان غم با 120 ساعت ماندگارترین حس است،

 اما شادی فقط 36 ساعت عمر دارد.

 

با اولین صحبت کودکتان از "ترس" موضوع را جدی تلقی کرده و پیگیری کنید

حس ترس، وحشت و وسواس کودک با گذر زمان بهتر نمیشود.

بعضی کودکان به دلیل آسیب کودکی با صاحبان قدرت مشکل دارند

این آسیب در مدرسه با معلم و در بزرگسالی با صاحب کار خودش را نشان خواهد داد.

 

ما سه چیز را در دوران کودکیمان جا گذاشته ایم :

شادمانی بی دلیل

دوست داشتن بی دریغ

کنجکاوی بی انتها

 

دو موضوع در زندگی که می توانند ما را از پای در بیاورند:

1.روابط نادرست

2.کار و شغل نادرست

 

 

قهر یکی از انواع خشم است که در جهت کنترل دیگران به کار برده می شود.

 

 

زندگی نه هدف است و نه مقصد .

در واقع تا زمانی که در این جاده هستیم باید در حرکت باشیم.

بچه هایمان را انسان بزرگ کنیم نه دختر و پسر

 

خوشبخت کسی است که کنترل ذهن خود را دارد.

 

با ناآگاهی گذشته و اجبارهای کودکی ازدواج نکنید.

اگر وارد مرحله هیجانی شده اید بهتر است با یک روانشناس صحبت کنید.

 

 

استخدام کارشناس مددکاری اجتماعی

با کلینیک تماس بگیرید

 

رابطه جنسی باید میوه و ثمره عشق باشد نه ریشه آن

روانشناسی و مشاوره علم است

به همان تعریفی که فیزیک و شیمی علم است

 

ازدواج داروی تنهایی نیست، قرار نیست شما شریک زندگیتان را مثل دارو مصرف کنید...

 

 

3 اعتیاد خطرناک

خیال کردن 

غذا

مواد مخدر

 

                 

                   به خاطر نگرانی از آینده ، غم و خشم از گذشته ، حال را خراب نکنید.

افرادی که دچار وحشت پس از حادثه شده اند،گوشه انزوا برگزیده و مرتب به حادثه فکر می کنند و دچار بیماریهای روان تنی میشوند.

دختران مصرف کننده روان گردان 500 برابر شدند

سن مصرف مواد  مخدر در میان زنان و دختران به شدت کاهش یافته است

 

سکوت و لبخند دو ابزار قدرتمندند.

لبخند راهی است برای حل مشکلات.

سکوت روشی است برای اجتناب از مشکلات بسیار

بخشش ، والاترین و زیباترین شکل عشق است .

در عوض، شادی و آرامشی وصف ناپذیر نصیبتان خواهد شد.

حضور مددکاران اجتماعی

در زندان‌هایی که حداقل 71 درصد

از محکومان آنها مرتکب

جرایم مواد مخدر شده‌اند،

بسیار اهمیت دارد.

 

 معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر:

 89 درصد معتادان، در مراکز غیردولتی تحت پوشش درمان قرار دارند/ 40 هزار زندانی معتاد تحت پوشش درمان نگهدارنده با متادون هستند/ حلقه مفقوده چرخه اعتیاد، رهاشدن فرد معتاد پس از بهبود است

مداخلات مددکاری اجتماعی در پیشگیری از تصادفات

رویکردی که تا امسال در کشورمان مغفول مانده بود

قرص شب امتحان یا قرص دانشجویی همان ریتالین است

مصرف ریتالین اعتیاد و افسردگی می آورد

سی درصد زنان سرپرست خانوار

 دختران هرگز ازدواج نکرده اند

هرکسی می خواهد شدن خویش را تجربه کند

اغلب افراد نیازمند به آگاهی فاقد درک مفاهیم کارشناسی هستند

به زبان خود عامه رهنمود های قابل اجرا ارائه دهیم

لزوم تخصیص اعتبارات مالی کلان برای پیشگیری سطح یک

یعنی آگاهی رسانی در حد بسیار وسیع

حداقل هشت درصد مردم کشور مبتلا به دیابت

لزوم رعایت سبک صحیح زندگی

ورزش و تغذیه و...

برای رفع احساس طرد شدگی میتوان

رفتارهای نامناسب را ترک کرد

وایبر ، تانگو،واتسپ ،ویچت و...

افزایش سریع تجهیز کاربران با نرم افزارهای گوشی همراه

لزوم اگاه سازی و معرفی استفاده صحیح از این امکانات

تشکیل گروه مجازی سلامت محور یکی از این راهکارهاست

حدود نیم میلیون دستگاه کامیون در جاده های کشور تردد دارند

لزوم غربالگری روانی و اعتیاد دقیق تر رانندگان

تعارضات درون خانوادگی و افزایش طلاق منجر به ظهور بیشتر

اختلالات شخصیتی در دهه های آتی افراد جامعه خواهد شد

 

اگر قدرت این را دارید که کسی را شاد کنید حتما انجامش دهید

دنیا به چنین اعمالی نیازمند است

صدا و سیما در فیلم و سریالهای زیادی

الگوهای فرهنگی،رفتاری و شخصیتی نامناسبی ارائه می دهد

لزوم اعلام محدودیت سنی

برای تماشای نیمی از سریالهای تلوزیونی

خشونت و رفتارهای نامتعادل

الگوسازی نامناسبی در اذهان کودکان به جای میگذارد

 

دندانم شکست برای شن ریزه ای که در غذایم بود

درد کشیدم نه برای دندانم

برای کم شدن سوی چشمان مادرم

از کسانی که همه چیز را محاسبه می کنند بترس

و هرگز قلبت را در اختیار آنها نگذار

آنها حساب عشقی که نثار تو می کنند را نیز دارند و روزی آن را با تو تسویه می کنند

درد آدمها را تغییر می دهد

من هر روز انسان بهتری می شوم نه به خاطر کسی بلکه به خاطر خودم

 

خاکی که باشی آسفالتت می کنند و از روی تو عبور میکنند

بگذار عبور کنند

سختی اسفالت کاری و فراوان تر شدن خاکی ها

شعور انسانی را خواهد افزود

پنج میلیون نفر ایرانی ساکن خارج از کشور هستند

قرار گرفتن در هر رابطه عاطفی به معنای پذیرفتن این خطر هم هست که ممکن است همه چیز مطابق با انتظارات ما پیش نرود.

حتی وقتی از مغازه سر کوچه خرید می کنیم 

 

باید بروشور ترویجی و آگاهی رسان با مطالب علمی تحویل مشتری شود

این یعنی پیشگیری سطح یک

رفتارهای هیجانی و ناآگاهی از عواقب انتظامی و قضایی آن ممکن است افراد را تا پای اعدام ببرد!!!

سن ازدواج در شهر ها باید بیش از 25 سال باشد تا پختگی نسبی و رفتار مسئولانه شکل پذیرد

معدل سن ازدواج در کشور نیز که برایند کل است موید مطلب مذکور است

حداقل بیش از یک دهه از عمر جوانان قبل از ازدواج مصروف شناخت جنس مخالف می شود...

برای این حداقل یک دهه چه برنامه ای داریم؟

جوانان در محلات کمتر برخوردار از امکانات

همچنان رفتارهای پرخطر، بزهکارانه و مجرمانه و بطالت زمان را ادامه می دهند

یکی از وظایف مسئولان: وقتی خبر مثبتی اعلام می دارند می بایست زمان دقیق اجرا و اتمام آن را اعلام نمایند

تا خدمات به عنوان رفتار کریمانه، مسئولانه و شرافتمندانه  تری معنی گردد

 

پاکسازی کوه، رود ، جنگل ، دریا ، خیابان ، محله و معبر وظیفه اصلی مردم است

اضطراب ویروس اغلب اختلالات رفتاری،هیجانی ، شناختی و ادراکی است

اضطراب از طریق متعادل سازی کار،خواب و ورزش قابل کنترل است.

اغلب آدمیان دوره هایی از افسردگی را تجربه کرده اند اما شدت و فراوانی اضطراب و افسردگی مهمترین ویژگی است

اختلالات شخصیت واقعی است

درمان اختلالات شخصیت سخت است

ازدواج با افرادی که دارای اختلالات شخصیتی هستند خطرناک است

برای ازدواج جذب زیبایی صوری و کلام دلبرانه معشوق نشوید

بیشتر بدانیم:به جنبش های مسالمت آمیز کمپین می گویند.

زیاده خواهی نامتعادل موجب خسارت می شود

اولین برونداد ارتباطی کلام ، تن صدا و لحن آن است

سمن همان نهاد های غیر دولتی است که چسب رابط بین مردم و حکومت است

تکاپوی بی حد برای اثبات خود آسیب زا ست

عنصر نامطلوب می تواند شبکه ارتباطی را مختل سازد

معیار و شاخص در علوم نقلی نیز تا حدودی دارای سنگ محک شده اند

هر نوع وابستگی همچون سم است

باید رفتار جنسی کودکان را به صورت علمی مراقبت نمود

بیشترین اسیب های جنسی کودکان در پنج و نیم سالگی رقم می خورد

 

 

 

توجه مددکاران به کودکان شاهد جرم فراموش نشود

 70 درصد بيماري‌هاي امروز از فرهنگ نادرست ناشي مي‏شود

 وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: 70 درصد بيماري‌هاي امروز از فرهنگ نادرست تغذيه، اعتياد و . . . ناشي مي‏شود.

 

خانه میان راهی

راهکار مناسب برای معتادان بی خانمان

5300 کلینیک ترک اعتیاد در کشور وجود دارد.

 

 

احساس‌هاي زيبا را به زبان بياوريد!
لذت‌هايتان را به زبان بياوريد، چرا که مغز شما هوشيارانه آنها را دريافت کرده و به کار مي‌برد.


 

" سايه سياه سرطان بر فراز شهرهاي آلوده "

اثرات منفي آلودگي 20 سال ديگر ديده مي‌شود

 نتيجه آلودگي هوا، تولد نوزادان ناهنجار است

خشونت

 رتبه دوم پرونده‌هاي سيستم قضايي


تأثير هورمون استرس مادران باردار بر افزايش خطر اعتياد دختران در آينده
يک پژوهش جديد نشان مي‌دهد: جنين دختري که در معرض هورمون استرس مادر (کورتيزول) در رحم قرار مي‌گيرد، احتمال بيشتري براي وابستگي به نيکوتين در مراحل بعدي زندگي دارد.

 

مددکاران نقش مهمي در مختومه شدن پرونده‌ها دارند

 

تا پايان سال گذشته از بين جمعيت 63 ميليون نفري 10 سال به بالاي کشور، حدود 22 ميليون نفر هرگز ازدواج نکرده‌اند.

 

زنان، 10 درصد معتادان کشور
مرکز درمان اجباري اعتياد جايگزين "زندان" مي‌شود


معاون وزير بهداشت:
خطر ابتلا 15 ميليون ايراني به سرطان و ديابت

 

مديرکل تحقيقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر:

47 درصد دانشجويان اطلاعاتي راجع به عوارض اعتياد ندارند

دبير شوراي عالي سالمندان:


40سال ديگر از هر 4 نفر ايراني يک نفر سالمند است

 


آمار تکان‌دهنده فرزندآوري ايرانيان
خبرگزاري تسنيم: ميانگين نرخ باروري در کشور به  1.7 درصد رسيده است و چنانچه شرايط به اين شکل ادامه پيدا کند بايد گفت تا 30 سال ديگر، آمار فوت و ولادت برابر خواهد شد و به اين شکل نرخ رشد جمعيت به صفر خواهد رسيد.

 

 

نايب رييس کانون سردفتران ازدواج و طلاق:

هر 1/8 ساعت دو طلاق در کشور ثبت مي‌شود


 

ایدز ,نوجوانان

80 درصد نوجوان ها از ایدز بی خبرند

براي خشم، سرعت‌گير بزنيد!

 

 

 


دخترانمان را با هويت زنانه و پسرانمان را با هويت مردانه بزرگ کنيم
دکتر مجد


دوستی‌ قبل از ازدواج خوب است یا بد؟


 ازدواج مهمترین رخداد زندگي است

،مشاوره‌های قبل ازدواج، شناخت کامل طرفین از یکدیگر

از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی، آگاهی خانواده‌ها در زمینه ازدواج و

سختگیری نکردن و نداشتن انتظارات بی‌مورد

 از جوانان و تشکیل دوره‌های تربیتی لازم

 برای جوانانی که تازه ازدواج کرده‌اند از راه‌های کاهش طلاق است.

 

 

67هزار نفر در استان البرز بي‌سوادند
دولت در کاهش بي‌سوادي چندان موفق نبوده است

 

 

 

يقين بدانيم کمترين مهرباني ها و محبت ها از ضعيف ترين

حافظه ها پاک نمي شوند پس بياييد مهربان باشيم.

 

مددکاران زندانها پل ارتباطي بين مددجويان با مراجع قضايي و خانواده هاي آنان هستند

 

 

 

خشونت فیزیکی علیه زنان در حال کاهش

اما خشونت‌های روانی درحال افزایش است

 خشونت علیه مردان هم هست

                 

67هزار نفر در استان البرز بی‌سوادند
دولت در کاهش بی‌سوادی چندان موفق نبوده است

 

                 

سبک زندگی :

- در اندیشه پیر ( پر مشورت ، کم اشتباه ، با تدبیر و تحریک ناپذیر )
- در رفتار جوان ( فعال ، با طراوت ، امیدوار و پویا )
-در احساس کودک ( صاف ، صادق ، شفاف ، بدون غم گذشته و نگرانی آینده )

 

                  معاون سازمان آموزش و پرورش استثنايي کشور :

تحصيل ۹ هزار دانش‌آموز در مدارس ناشنوايان

تدريس کتب دانش‌آموزان عادي در مدارس ناشنوايان

پیری آن نیست بر سر بزند موی سفید

هر دلی عشق ندارد پیر است...

 

"سالم پیر شدن حق تمامی بشر است"

همه روز روزه بودن،‌ همه شب نماز کردن

همه ساله حج نمودن، سفر حجاز کردن

ز مدینه تا به کعبه، سر و پا برهنه رفتن

دو لب از برای لبیک، به وظیفه باز کردن

به مساجد و معابر، همه اعتکاف جستن

ز ملاهی و مناهی همه احتراز کردن

شب جمعه‌ها نخفتن،‌ به خدای راز گفتن

ز وجود بی نیازش، طلب نیاز کردن

به خدا که هیچ کس را، ثمر آنقدر نباشد

که به روی ناامیدی در بسته باز کردن

 

ازدواج به‌ سبک فامیلی

در ازدواج خویشاوندی‌،‌ مشاوره ژنتیک را فراموش نکنید

 

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی؛ نیاز جامعه امروز

                 

قبل از هرگونه مقدمات رسمی شدن ازدواج

حتی معارفه اولیه خانواده ها

به مشاوره مراجعه کنید

                 

مجرد ماندن بهتر از ورود به

رابطه ای است که

رضایت درونی شما را کاهش می دهد

پيچيده ترين ارتباط انساني

ازدواج است

پس زواياي پنهان پديده ازدواج را بشناسيد

 

يبوست فكري گاهي وقتها عامل اسهال زباني است!

لبخند حاكي از رضايت را فراموش نكنيم

 

کارشناس طرح کاهش طلاق:روزانه 25 پرونده طلاق توافقی در شهر کرج تشکیل می شود

ارجاع طلاقها در کرج

 برای مشاوره به کلینیک های مددکاری اجتماعی و مراکز مشاوره

 اجباری شد 

کودکان HIV+  را در یابیم

 

 

 

 

نشست انجمن مددکاران

در زمینه بهداشت و درمان

بیمارستان رسول اکرم

نشست انجمن مددکاران در استان البرز

 

 

نشست صمیمانه اعضای

انجمن مددکاران اجتماعی

با رئیس سازمان بهزیستی کشور

انجام شد

آقای رحیمی

 

 

آموزش مدیریت رفتار با بیماران روانی در محیط منزل

 

 

سندرم بیش خواهی و شهوت مجادله در زنان

بخش رویدادها و مقالات را بخوانید

بعد از طلاق ، فرزند شما  با چه کم و کیفی باهمسر قبلی دیدار کند؟

ای کاش با همسرم ازدواج نمی کردم

 واقعا پشیمانم؟!

پدر یا مادر قصد ازدواج مجدد دارند

حالا چگونه سلامت ارتباطی فرزند را حفظ نماییم؟

کودک شما به یکباره هویت جنسی مخالف خود را می پسندد!!!

حال چه باید کرد؟؟؟

فرزندم به یکباره عشق جنون امیزی به یک غیر همجنس پیدا کرده 

فکر میکنم همسرم به من خیانت کرده یا ارتباطات خیانت آمیزی در او وجود دارد!!

چه کنم؟

شوهرم ناخودآگاهانه چشم چرانی میکند ...!

همسرم به خانواده اش چسبندگی شدیدی دارد...!.

با حمایت بی واسطه از زنان سرپرست خانوار نذر فرهنگی خود را ادا کنید

جلسات تضمینی افزایش سریع اعتماد به نفس

در كلينيك شهروند

برگزاری کارگاههای تسهیلگری اجتماع محور برای سازمانها

 


 


 تماس با ما | ارتباط آنلاین | گالری تصاویر | دل نوشته ها | علوم مددکاری | معرفی خدمات کلینیک | صفحه اصلی
Copyright 2013 © iranmadadkar All Rights Reserved. / www.parssystem.com طراحی و میزبانی توسط مرکز فناوری اطلاعات و داده های پارس سیستم