imagebaner1 imagebaner4 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1 imagebaner1

Google
    
مصاحبه و مقاله در جراید  
1397 شنبه 4 اسفند امروز  


 

آگاهی به درد نیمی از درمان نه، که همه درمان است.

با این جمله که همراه شو عزیز کین درد مشترک هر گز جدا جدا درمان نمی شود سخن آغاز می کنیم.

ویژگی های استان البرز، سلسله جبال البرز را به جذب جمعیت و نهایتا تبلور معرفی جدیدی از مرزهای جغرافیای سیاسی ایران رهنمون ساخت و البته تغییر نقش یک خطه، مستلزم تغییرات ظریف به سمت پیچیده و تخصصی تر شدن پروژه ها، برنامه ها و ماموریت های سازمانی می باشد. اما چرا مردم کرج عکس العمل مناسبی در برابر خبر رشد و توسعه شان مبنی بر استان شدن کرج نشان ندادند؟. آیا اصلا موضوع استان شدن و بروز این دگرگونی به معنی تحولات محسوس و سریعی است که شهرنشینان کرجی را در شرایط وانفسا به وجد آورد؟ امید موتور محرکه هر روانی است و نا امیدی و یاس تحرک فردی و جمعی را می کاهد و البته بسی دیرهنگام متوجه خمودی و کم انگیزه شدن لااقل البرزیهایمان شدیم اما حالا جلب اعتماد اندکی سخت تر شده است. اما اگر طریق صحصح باز هم به فراموشی سپرده شود شاید پیشروی وضعیت انفعالی تا به انجا پیش رود که حتی حضور و نقش مردم در بلایای طبیعی که بر اساس فطرت کریمانه شان همیشه با عزمی جزم دیده می شدند رنگ ببازد.

انگیزه دهی به عناصر جامعه از طریق نشاط اجتماعی هم میسر است و البته خبر خوش البرز شدن، می توانست احوال بسیاری از ناخوشان را بهبود بخشد اما تفاوت شادی آنی با شادی پایدار را نیز نباید فراموش کرد. همچنین بر اساس فرایند یادگیری در روانشناسی و شرطی شدن که اساس رفتار است ، روان آدمی پس از تجربه ناکامی های متعدد می تواند نسبت به محسوسات و ادراکات بی تفاوت شود که به آن ناتوانی آموخته می گوییم.

احساس ارزشمندی و ایفای نقش سازنده موجب رضایت مندی می گردد و داشتن سهمی در فعالیت اجتماعی، منجر به افزایش این احساس شده و هم افزایی حرکت و امید را می پروراند.مستاق این مطلب گروههای خودیاری در بین معتادان گمنام هستند که در دهه حاضر تا بدانجا شاهد پیشرفت کارکردی آنها هستیم که تقریبا قریب به اتفاق غرفه های نمایشگاه اخیر آسیب های اجتماعی شهر کرج را به خود اختصاص داده بودند. در پدیده فوتبال نیز سهیم بودن و حضور یک طرف این پدیده که همانا تماشاگران به عنوان مشوقان هستند ، نقش مشارکت در حصول به نتیجه را نمایان تر می سازد.

حقیقت جویی از فطرت بشری نشات می گیرد و سخن از حقیقت، جرات ورزی و خودگشودگی را طلب می کند و این کیفیت ، خصوصیتی است که در نشریات مختص البرز نمایان تر است اما نگرانی از اینکه با پیوستن البرز به روند جاری ، لاجرم همچون دیگر کثیرالانتشارها ، مرکب قلم ها اندکی از سوی دل به حسابگری های محافظه کارانه منحرف نگردد دغدغه ای است. وضعیت حال حاضر عکس العملی طبیعی از سوی مردم است، لذا تعبیر منصفانه از وضعیت، شرایط کلی را تشخیص داده و عکس العمل ها را نیز طبیعی خواهد انگاشت چرا که وضعیت وفای به عهد که بنیان شرافت محسوب می شود اندکی در فضای حاضر مورد تردید قرارگرفته ، فلذا نیاز ما برای جلب اعتماد مجدد عامه مردم جدی است. به هر نظر، اطلاع رسانی صحیح وظیفه هر انسان دلسوخته و آگاهی است.

پیشنهاد اینکه ، مدیران شهر فارغ از کم توجهی مردم به استان شدنشان می بایست اندیشه های علمی و آبشخورهای اصلی این پدیده را مدنظر قرار داده و پرتوان تر از پیش به عمل گرائی علمی روی آورند. بنیانهای علمی موجود در علوم انسانی محصول تاریخ بشریت است لذا بهره گیری کامل مدیران شهری از دانش موجود راهگشای سلامت بیشتر در امور اداره شهر خواهد بود. کرج معجونی فرهنگی با تاولهای پراکنده بر گستره استان تازه شکفته است که نیازمند ساز و کار پیشرفته ای برای حل مشکلات و پاسخ گویی به مطالبات شهروندان است. بازتولید اعتماد نیز زمانی میسر خواهد گشت که شهرداران بر اساس اعتقاد درونی لباس های رفتگران را پوشیده و در میادین شهر خلوص نیات خود را با خضوع به اثبات رسانده و الگویی ماندگار شوند.

بله طلب مشارکت حتی با حرکت نمادین متولیان شهری که زباله ها را از معابر عمومی شخصا جمع می کنند می تواند کلید بخورد. مارتین لوترکینگ ، گاندی و ماندلا تنها ذره ای از آنچه می دانستند را عمل کردند و از این طریق بر جریده تاریخ حک شدند.

دیگر نکته مهم این که بهتر است تصمیم سازان،تصمیم گیران، سیاست گذاران و مجریان در تمامی سطوح از گفتن مطالبی که مردم را به چگونه بودن راهنمائی می کند بپرهیزند چرا که مبانی سنتی و دانشی موجود ، چگونگی رفتار سالم را به آحاد جامعه آموخته لیکن اشتباهاتی باعث شده تا مردم رفتار بالادستان خود را کاملا همراستا با گفته ها ندیده و لذا رفتارها مبتنی بر اخلاقیات، درونی نشده و به صورت جدی نیز بالفعل نگردد.

 

 

آری سختی تامین معاش برای اکثریت جامعه قابل دید است و این تلاش پر زحمت منجر به عدم رضامندی واقعی و نهایتا دلمردگی و ضعف ارتباط می گردد. کار مضاعف در گرو همتی مضاعف است و این همت نیازمند انگیزه ای قوی و انسان هایی سالم و شاد است که رغبت و انگیزه لازم را دارا باشند. البته متخصصان امر سیر تکوینی پدیده حاضر را از یک دهه پیش رصد کرده و از دهه 80 به نام دهه آسیبهای اجتماعی یاد می کردند و اکنون نیز دهه 90 را به دهه بحرانهای فرد،خانواده و اجتماع نام می برند. واقعا چه رخدادی بر بنیان های خانواده وارد آمده که این آمادگی و بستر را فراهم آورده تا فقط با پخش فیلم هایی از برخی شبکه های خارجی، تزلزل خانواده ها دو چندان شود؟

 

برای مثال چندی است تمرکز مدیران پیشگیری و درمان آسیبها و متولیان امور رفاه عمومی بر شیوه های تربیت درون خانوادگی مانند آموزش مهارت های زندگی موجب شده تا خطای جزیره انگاری خانواده و این پنداشت نادرست که خانواده توده ای معلق و بی ربط به دیگر اجزای موجود است در ذهن بخش وسیعی از متولیان امر ایجاد شود که قطعا خطای دیداری و عملکردی است.

مثالی دیگر اینکه تاسیس بوستان باعث حضور تمامی اقشار محله علی الخصوص کودکان، افراد مسن و بازنشسته، جوانان و نوجوانان پر شورو... و در تیجه ارتباط نزدیک و چهره به چهره این گروههای اجتماعی با یکدیگر می شود.پس حضور ، نزدیکی قلوب ، آرامش درونی ، احساس تعلق ، رفتار شناسی ، جامعه پذیری و به آرامی تحقق آرمان شهروند پویا از این مسیر نیز میسر است و کارکرد پنهان افتتاح بوستان به سلامتی بیشتر شهروندان و جامعه در تمامی ابعاد می انجامد. اما هزینه عمرانی نسبت به هزینه های فرهنگی – اجتماعی قابل قیاس نیست. چنانچه در سطح یک پیشگیری به عموم مردم توجه می شود ، در برنامه ریزی شهری نیز می بایست با تولید آگاهی و ایجاد سوال، کیفیتی مطلوب در افکار فرد فرد شهروندان ایجاد نمود.و در این میان چه بسیار نیروی عظیم انسانی که می توان آنها را توسط پیمانکاران پروژه های اجتماعی آموزش داد و با هزینه های نه چندان زیاد ضمن تضمین سلامت شهروندان، از توانایی های آنها در حوزه های فرهنگی و اجتماعی بهره برد. به عنوان مثال اگر حضور دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه های استان به عنوان پارازیت در امور اداره شهر تلقی نگردد، اتاق فکری متشکل از این عزیزان مفید خواهد بود.این سوال را از متولیان شهر کرج داریم، آیا مطالبات طبیعی یک محله را می توان تامین کرد؟ بله! می توان با ایجاد مشارکت مردم در طرح های جهادی و با به کار گیری جرات ورزانه از نیروی انسانی موجود، ضمن آموزش های مقتضی در بسیاری از تشکل های مردمی جهت تشکیل گروه های پایدار جهادی اقدام نمود.

مثال بعدی اینکه حذف عوارضی حد فاصل پل حصارک و انتقال آن به کردان از نظر مدیران شهری می بایست منجر به بی اثر شدن حضور متکدیان می شد و بیشتر تلاش شورا و مسئولین شهر پیرامون حذف عوارضی بر این مبنا بوده اما نتیجه ای در بر نداشته است. ظاهرا در درخت علی به جای توجه به ریشه درد ، خود را در چرخه باطل کلنجاررفتن با معلول های درجه چندم نموده ایم اما موضوع مذکور با مشارکت علمی متخصصان ذیربط قابل پیش بینی بود. آیا از مجربین علمی مانند مددکاران اجتماعی،آسیب شناسان اجتماعی ، مردم شناسان و... بهره گرفته ایم؟ بله جلب اعتماد متخصصین و کارشناسان مجرب نیز نیازمند زمان است.

تربیت شهروندی دغدغه فقط مدیران شهر کرج نیست اما این مطلب را همه می دانند و اقدامی جدی در این مورد صورت نمی گیرد ولی می بایست همچون شهرهای توسعه یافته جهان آموزش های مقتضی شهروندی را ارائه دهیم. وظیفه اصلی ما جلب توجه مردم به لزوم ارتقای سطوح حقوق شهروندی است.بنابراین دو اصل در سهم پذیری و مشارکت شهروندان در رعایت حقوق شهروندی و امور جاری، از سویی استقبال و بستر سازی بوسیله متولیان است و دیگری اعتمادسازی مناسب و پایداری و عدم انحراف طرحهای توسعه شهروندی خواهد بود.

تمام مقدمات فوق الذکر بهانه ای بود تا خبر اخیر آغاز طرح توسعه شهروندی در منطقه 5 شهرداری کرج را بر مبنای توسعه حقوق شهروندی بیشتر تبیین نمائیم. خوشبختانه در چند سال اخیر شاهد افزایش فعالیت مددکاری جامعه ای هستیم که لزوم بسط و توسعه عدالت اجتماعی را تاکید می کند.

در این طرح ابتدا می بایست اطلاعات کاملی از ویژگیهای جامعه هدف استخراج شود تا منبعی آماری به دست آید که بر اساس آن مسئولین شهری جهت سیاست گذاری شفاف و راهبردی به شکل همدلانه و پیگیر بهره گیرند. گام بعدی راهپیمایی مدیران شهری و کارشناسان مربوطه در محلات ، ارتباط گیری ، اعتماد سازی و ایجاد شور و اشتیاق عمومی در ضمن شناسائی افراد و مراکز تاثیر گذارو تشکیل کمیته علمی توسعه فرهنگ شهروندی است. ایجاد پایگاه ، تشکیل و انتخاب هیات اجرائی که هدف از آن همانا آموزش و مشارکت و مسئول سازی خود و دیگران است در بخش بعدی انجام می شود.

طراحی و اجرای پرسشنامه به منظور نیاز سنجی و ظرفیت سنجی محله و منطقه و تهیه نیمرخی از ویژگیهای جامعه شناختی و سپس تربیت تسهیلگران محلی برای جلب مشارکت نهادهای ذیربط و ذیصلاح ، ترغیب افراد محلی جهت مشارکت بیشتر و ساماندهی نظام پیشنهادات شهروندان از گامهای بعدی طرح محسوب می شود.اطلاع رسانی و آموزش در تمامی پایگاه های موجود و حتی فروشگاهها و معابر برای کار مشترک و بازسازی منطقه و محله از نظر فرهنگ شهروندی نیز تداوم فرایند جهت خودکار و خود جوش شدن اهالی در امر آموزش و مسئولیت پذیری است.

در ادامه این نوشتارامیدواریم بازگویی حقوق شهروندی بتواند در پیش برد طرح مفید باشد.

شهروند" مركب از دو كلمه "شهر" به معناي جامعه انساني و "وند" به معناي عضو وابسته به اين جامعه است. مفهوم شهروند را مي توان از حيث ديرينگي به يونان باستان نسبت داد. اين مفهوم به كساني كه در دولت شهر "پليس" به دليل سكونت در شهر داراي حقوق سياسي بودند اطلاق مي گرديد. نفوذ مراکز شهری به نواحی روستائی مجاور و نیز ظهور خصوصیات و ویژگی های شهری در یک جمعیت ، شهروندی را ایجاد می کند.جمعیت شناسان نیز شهر نشینی را به صورت فرایندی از تمرکز جمعیت درنظر می گیرند . واژه شهروند معمولاً همراه با واژه دولت مطرح گرديد و ظهور آن را مي توان مصادف با پيدايش نخستين دولت هاي ملي دانست . در هرجامعه اي به ضرورت حكومتي وجود دارد . در حالیکه دولت قدرت خود را ناشی از ملت دانسته و در مقابل ملت مسئولیت دارد.اولين فيلسوف و متفكر سياسي كه به مفهوم شهروند پرداخته است "افلاطون" بود. او در كتاب "جمهوري" كه در آن مدل مدينه فاضله را معرفي كرد شهروندان را يكي از محورهاي اصلي تاسيس دولت و حكومت مطلوب قرار مي دهد. ارسطو شهروند را كسي مي داند كه در حكمراني و فرمانبرداري سهيم باشد و معتقد است كه يك شهروند خوب بايد بداند كه چگونه همچون يك آزاد مرد ، حكمراني و چگونه همانند آزاد مرد، فرمانبرداري كند. ايران باستان را پايه‌گذار حقوق شهروندي در جهان می شناسند. منشور صادر شده از سوي كوروش، پادشاه هخامنشي، بسياري از مباني حقوق بشر و شهروندي مانند منع برده‌داري ، رعايت حقوق كارگران و شرايط مناسب كار، منع نسل‌كشی، تساوي افراد در برابر قانون و ... را مورد تأكيد قرار داده است. حقوق شهروندي مجموعه‌اي از مناسبات اتباع يك كشور در حوزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، مدني و سياسي است. بنا براين از يك سو با رابطۀ اشخاص حقيقي و حقوقي يا دولت مواجه‌ايم و از سوي ديگر رابطۀ اشخاص با يكديگر. شهروندی اشاره به حقوقی می کند که یک دولت اعطای آنها را به افراد معینی که اتباعش نیز به شمار می روند مصلحت می داند. نباید شهروندی را با محل سکونت وشهروند را با ساکن محل اشتباه گرفت، کسی ممکن است بدون سکونت در کشوری شهروند آن کشور باشد یا بدون شهروند بودن ساکن کشوری باشد .

تعریف دیگر اینکه حقوق شهروندی وضع رابطه موجود میان یک شخص طبیعی ویک جامعه سیاسی موسوم به دولت است که براثر آن شخص ملزم به وفاداری ودولت موظف به حمایت است . این وضع یا رابطه میان فرد ودولت از طریق قانون شهری تعیین می شود .یک شهروند یک عضو رسمی یک شهر، ایالت یا کشور است. این دیدگاه، حقوق و مسئولیت‌هایی را به شهروند یاد آور می‌شود که در قانون پیش بینی و تدوین شده‌است. افراد زماني لقب شهروندي را به خود مي گيرند كه حقوق و تكاليف خود را بشناسند و به آن عمل كنند تا شهروند معنا و مفهوم پيدا كند.حقوق شهروندي از جمله دستاوردهاي مثبت بشري است ، حقوقي از جمله حق حيات، آزادي بيان و انتقاد، تعيين سرنوشت، امنيت، برابري و عدم تبعيض و ... که همگي مورد تأييد و تأكيد اسلام نیز هستند. حقوق شهروندي با جايگاه حاكميت نیز ارتباط پيدا مي كند ، جامعه اي كه در آن حقوق شهروندان نهادينه نشده باشد رابطه مردم و حاكميت دچار تزلزل مي شود. یعنی در جوامعي كه افراد به حقوق و تكاليف خود آگاهي داشته باشند و حريم همديگر را رعايت كنند آن جوامع از استحكام و مشروعيت بيشتري برخوردارند. شهروند شدن و شهروند خوب بودن يك فرهنگ است كه هم نياز به آموختن دارد و هم زمان زيادي را مي طلبد. مردم در هيچ مرحله اي از مراحل جامعه پذيري خود حقوق شهروندي را فرا نگرفته اند، براي آموزش حقوق از طرف مسئولين نيز چندان تلاشي نمي شود بنابراين مردم نه تنها به حقوق و تكاليف شهروندي خود آگاهي ندارد، بلکه به هر چه مي نگرند جز نقض حقوق شهروندي چيزي نمي بينند. رعايت حقوق شهروندي منوط است به شناسايي اين حقوق در جامعه، چگونگي عمل به آنها و نحوه تضمين اجرايي آنها ، در اين صورت است كه رعايت حقوق شهروندي عاملي در جهت فراهم سازي زمينه رشد شخصيت فردي و اجتماعي خواهد شد. در هيچكدام از مراحل جامعه پذيري در كشور، حقوق شهروندي مورد توجه قرار نگرفته است و اين امر مورد غفلت جدي واقع شده است. مسئولين نيز بعضا به موسسات مردم نهاد نه بعنوان يكي از اصلي ترين عوامل نهادينه شدن رفتارهای مثبت و تقويت حقوق شهروندي بلکه به عنوان مزاحم مي نگرند و عدم باور نه چندان راسخ به كاركرد نهادهاي مدني ازجمله عوامل عقب افتادن شكل گيري حقوق شهروندان در كشور است اما حقیقت این است ، زمانی که خود را ملزم به پاسخگویی به مردم بدانیم حلقه های نزدیکی مردم و دولت تشکیل می گردد و مردم خودی تر تشخیص داده می شوند. از نظر حقوقی، جامعه نیازمند وجود مقرراتی است که روابط تجاری، اموال، مالکیت، شهرسازی، سیاسی و حتی مسائل خانوادگی را در نظر گرفته و سامان دهد. لذا از دید شهری موضوع حقوق شهروندی، روابط مردم و شهر، حقوق و تکالیف آنان در برابر یکدیگر و اصول و هدف‌ها و وظایف و روش انجام آن است. همچنین نحوه اداره امور شهر و کیفیت نظارت بر رشد هماهنگ شهر است که می‌توان بعنوان مهمترین اصولی بدانیم که منشعب از حقوق اساسی کشور است..حقوق شهروندی ترکیبی از وظایف و مسئولیت‌های شهروندان در قبال یکدیگر ، شهر و دولت یا قوای حاکم و مملکت و همچنین حقوق و امتیازاتی که وظیفه تامین آن حقوق بر عهدهٔ مدیران شهری، دولت یا به طور کلی قوای حاکم می‌باشد. شهروندی اشاره به زندگی روزمره، فعالیتهای فردی و کسب و کار ،همچنین فعالیتهای اجتماعی مردم دارد و بطور کلی مجموعه‌ای از رفتار و اعمال افراد است. شهروندی پویا یا شهروندی فعال در واقع از این نگرش برخاسته‌است. شهروندی بستر ساز مناسب برای جلب مشارکت مردمی در جهت نظارت عمومی است.فعالیت های فردی که منجر به پیشرفت وضعیت اجتماعی می گردد.فعالیتهای داوطلبانه در خدمات عمومی و اجتماعی که در بهبود کیفیت زندگی شهروندان موثر است.رفتارهایی اجتماعی- اخلاقی که در حقوق شهروندی انتظار طبیعی از شهروندان است. آموزش شهروندی بطور غیر رسمی در خانه و محل کار یا کارگاه‌های آموزشی و یا بطور رسمی در محتوای درسی آموزش و پرورش و آموزش عالی ، در واقع به شهروندان می‌آموزد که چگونه یک شهروند فعال، آگاه و مسئولیت‌ پذیر باشند. در واقع مبنای این آموزشها پرورش یک شهروند خوب یا ارائه یک الگوی شهروندی نیست بلکه به آنان می‌آموزد که چگونه تصمیمات خود را با توجه به مسئولیت‌هایشان در قبال اجتماع و زندگی فردی خود اتخاذ نمایند. تربیت شهروندی، یکی از فروع شهروندی است که با توجه به تحولات سریع اجتماعی و فن‌آوری ، ازجمله دل مشغولی‌های برنامه‌ریزان و سیاستگذاران تعلیم و تربیت کشورهای جهان به شمار می‌آید. در کشورهای توسعه یافته مفاهیم شهروندی از دوران کودکی تا نوجوانی آموزش داده می‌شود و دولت نیز آموزش‌های لازم را در اختیار والدین و معلمان قرار می‌دهد ، اهداف این آموزش‌ها عموما موارد ذیل است:

آشنایی با حقوق و مسئولیت‌های شهروندی

بحث و بررسی درباره سرفصلها و موضوعات مهم شهروندی

فهم و شناخت جامعه و آشنایی با فعالیتهای اجتماعی

مشارکت فعال در یک برنامه اجتماعی یا گروهی [

شهروندان به طور داوطلبانه امکانات خود را جهت کمک به پیشرفت و بهبود شهر به کار می‌گیرند. شهروندان فعال با توجه به تخصص و استعداد خود در سازمانها و کمیته‌های محلی گوناگون نظیر سازمان‌های غیردولتی فعالیت می‌کنند. شرکت در نشست‌ها و اجتماعات شهری و مشارکت در پروژه‌های اجتماعی برای پیشرفت جامعه و همچنین کشف مشکلات و راه‌حل آن‌ها بسیار سودمند خواهد بود. اجتماعات محلی، و نهادهای مردم محور می‌توانند با ارائه رفتارهای جدید و نهادینه ساختن آنها در جوامع، نقش موثری در ایجاد و بازتولید مفهوم شهروندی ایفا نمایند.

يكي از ابعاد توسعه توجه به مفهوم «حقوق شهروندي» است که با مفهوم حقوق بشر اشتراكات بسیاری دارد. در پایان این جستار می توان گفت هر چند كه حقوق شهروندي يك رابطۀ ملي است اما فعلا نقض حقوق شهروندي يك فرهنگ غالب است.

 

 

سید احمد رحیمی- مددکار و مردم شناس- تیرماه1389

  

 

 

 
براساس پژوهشي كه احمد رحيمي مددكار اجتماعي در بررسي وضعيت كودكان خيابان انجام داده است، والدين 40 درصد از كودكان، خيابان از هم طلاق گرفته و 30 درصد اين كودكان، والديني معتاد دارند.
در حالي كه براساس برآورد كارشناسان سازمان يونيسف، تعداد كودكان كار خياباني در ايران از 400 هزار تا يك ميليون نفر تخمين زده مي‌شود مقامات رسمي كشور تعداد اين كودكان را در تهران 20 هزار و در كل كشور 200 هزار نفر برآورده كرده‌اند. كودكان كار خيابان كودكاني هستند كه براي كمك به اقتصاد خانواده روزها را در خيابان به تكدي‌گري و شغل‌هاي كاذب چون گل و روزنامه‌و فال‌فروشي و گاه بزهكاري مي‌گذرانند. پنج درصد از كودكان كار را كودكان خياباني تشكيل مي‌دهند كه در خيابان‌ها ساكن هستند چرا كه يا از منزل رانده يا متواري شده‌اند و يا خانواده‌اي ندارند تعدادي از اين كودكان ابتدا به دلايل پيش پا افتاده جزو كودكان كار خياباني شده و سپس براي تامين معاش به بزه‌هايي چون سرقت از فروشگاه‌ها، سوپرماركت‌ها، سرقت راديوضبط از اتومبيل‌ها و پس از آن‌ها زورگيري و كيف‌زني و در نهايت سرقت از منازل روي مي‌آورند و به اين ترتيب تبديل به بزهكاران حرفه‌اي و مجرمان سابقه‌دار مي‌شوند. در اين پژوهش خصوصيات و خرده‌فرهنگ‌هاي اين كودكان ساكن خيابان بررسي شده است. براساس اين پژوهش، كودكان خيابان به دليل سوءتغذيه و فشارهاي مختلف محيطي و خانوادگي و عدم رشد فيزيكي چند سال كوچك‌تر از سن واقعي خود به نظر مي‌رسند و به دليل اقامت در مكان‌هاي آلوده، سرد و نمناك، نبود غذاهاي پرانرژي و ويتامينه و آلوده بودن محيط‌زيست چهره‌هاي زردگونه و لاغر دارند. اين كودكان به دليل تعاملات متعدد روزانه، هوش اجتماعي بالايي دارند اما اعتماد به نفس آن‌ها كم است و دچار درونگرايي، روان پريشي و روان رنجوري بيش‌تري نسبت به كودكان عادي هستند. يافته‌هاي اين پژوهش نشان مي‌دهند كه 90 درصد كودكان 14 تا 18 سالهء خيابان دچار مشكلات فراواني در زمينهء رشد جسمي، ذهني، عاطفي و اجتماعي هستند. به طوري كه 85 درصد احساس ناامني و ترس،_80 درصد دچار پرخاشگري و خشونت و بي‌اعتمادي به ديگران، 75 درصد دچار بحران هويت، 60 درصد انتقام‌جويي و خصومت، 55 درصد اضطراب و 45 درصد افسردگي دارند. وضعيت سلامت جسماني اين كودكان، از موارد ديگري است كه در اين پژوهش مورد بررسي قرار گرفته است. 86 درصد دچار كاهش وزن، 80 درصد كاهش قد، 82 درصد بيماري‌هاي پوستي و 80 درصد دچار كم‌خوني هستند. اختلالات شنوايي، بيماري‌هاي گوش و حلق و بيني نيز در 70 درصد آن‌ها مشاهده مي‌شود. بيش‌تر اين كودكان يا ساكن تهران هستند و يا ازكرمانشاه، كردستان، خراسان، همدان و افغانستان به تهران آمده‌اند. براساس نتايج اين تحقيق 54 درصد كودكان خيابان در مقطع راهنمايي ترك تحصيل كرده و 30 درصد آن‌ها بي‌سواد هستند. بالا بودن گرايش به مصرف مواد مخدر در بين كودكان خيابان يكي ديگر از يافته‌هاي اين تحقيق است. به طوري كه بيش‌تر كودكان خيابان سيگار مي‌كشند و برخي از آن‌ها به حشيش و ترياك آلوده‌اند و درصد كمي نيز به هروئين معتادند. مصرف مواد مخدر در اين كودكان گاه براي فرار از سرما، افسردگي و تنش‌هاي رواني و خستگي‌هاي جسماني و يا به‌خاطر لذت‌جويي و يا كسب شخصيت و خودنمايي است. در بررسي درآمد اين كودكان محقق به اين نتيجه مي‌رسد كه غير از 10 درصد درآمد ماهيانه كم‌تر از 45 هزار تومان است مابقي درآمدهايي از 70 تا 100 تومان، 100 تا 1300 تومان و بالاتر دارند به طوري كه حداكثر درآمد آن‌ها 450 هزارتومان است. در اين تحقيق از لوازمي كه كودكان خيابان با خود حمل مي‌كنند به پتو، پيچ‌گوشتي، پنجه بوكس، زنجير، چاقو، سيگار، كبريت، فندك، نوار كاست، راديو ضبط كوچك دستبند و گردنبند اشاره مي‌شود. و اين‌كه اين كودكان معمولا به دور باقالي فروش‌ها، سيگار فروش‌ها و لبوفروش‌ها جمع شده و با عجله غذاهاي سرد و پرهيدراته را مي‌خورند. از محل خواب آن‌ها نيز به امامزاده‌ها، اتوبوس خواب‌ها، پارك خواب‌ها، ساختمان‌هاي نيمه‌كاره، امامزاده‌ها، مساجد و شمشادهاي بلوارها و حتي روي درختان اشاره شده است. به‌طوري كه در حرم خميني به‌طور متوسط حداقل 200 كودك خياباني و فراري به سر مي‌برند. در عين حال در برخي از سينماهاي جنوب شهر تهران نيز در هر سانس از پخش فيلم حداقل ده‌ها نفر از اين كودكان در خواب ديده مي‌شوند.

روزنامه سرمایه


1 صفحه

1لطفا" جهت ورود به کانال تلگرام کلینیک اجتماعی شهروند که بصورت روزانه اخبار و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما میگذارد بر روی آیکون تلگرام کلیک نمایید

 

 

با پیشکسوتان مددکاری اجتماعی

افتتاحیه محل جدید کلینیک شهروند با حضور جناب آقای میرمحمدی معاون محترم  اجتماعی سازمان بهزیستی وجمعی از مدیران کلینیک های مددکاری عزیز

اخلاق اجتماعی

 مدارای اجتماعی

سلامت اجتماعی

نشاط اجتماعی

تدبیر مددکاری

 

 کلینیک شهروند در سال 1397 به آدرس ذیل انتقال می یابد.

البرز.خیابان مطهری، نرسیده به فلکه اول گوهردشت، جنب خیابان ملک شاه ، ساختمان نگارستان پلاک 104طبقه پنجم واحد 13

   شایسته گزینی همسر

         

برای اولین بار در کشور با استخراج کد رفتار

صندلی سپید شهروند

 

  پسر لایق بسیار است .

  دختر شایسته کم نیست.

؟!

لطفا برای درج پروفایل خود در رزومه متقاضیان ازدواج سلامت اطلاعات ذیل را به شماره 09361213495 و یا به آیدی nsp_dsm@ تلگرام بفرمایید.

 • نام
 • سن
 • تحصیلات
 • وضعیت اشتغال
 • قد
 • وزن
 • اعتقادات مذهبی
 • سابقه ازدواج
 • تعداد خواهر و برادر
 • شغل پدر
 • شغل مادر
 • محل تولد
 • محل سکونت
 • شماره تماس
 • مشخصات خودم
 • مشخصات
 • مشخصات همسر دلخواهم

 

مشاوران کلینیک شهروند

 

سید احمد رحیمی

صاحب امتیاز و مدیر مسئول کلینیک

 

 

دکتر سمیه خدابخش

متخصص روانشناسی

استادیار دانشگاه

 

 

 

نرگس صارمی پور

مشاوره پیش از ازدواج

 

 

امین حشمتی

بازی درمانگر کودک

 

 

 

اعتصام منصور روستا

مشاور

 

 

انسیه محمدی

مشاور

 

 

 

سید احمد اسفندیاری

مشاوره تحصیلی

 

 

مهری کریمی

مشاوره خانواده

 

 

انتخاب همسر هندوانه در بسته نیست

این کلینیک در هزاره سوم،آینده زندگی مشترک شما را با تعیین و آموزش کد چهار رقمی رفتار پیش بینی میکند.

روش انحصاری این کلینیک در معرفی همسر شایسته مبتنی بر انجام آزمون های تخصصی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معجزه سه شنبه های شهروندی

سه شنبه این هفته 96/9/14 کارگاه آموزشی تربیت جنسی کودک

ساعت 16:30 الی 18:30 

به همراه مدرک معتبر


یک زن هرگز از ابراز عشق های مرد زندگیش خسته نخواهد شد . به زبان آوردن دوستت دارم موجب می شود که زن به عشق واقعی مرد زندگیش پی ببرد و آن را احساس کند . 

کارگاه این هفته معجزه های سه شنبه های شهروندی 

تحلیل روانشناختی فیلم سارا

به همراه معرفی اختلال شخصیت وابسته و اختلال شخصیت نمایشی

تاریخ 96/8/30

ساعت : 16:30 الی 19

برگزار کنندگان : نرگس صارمی پور و امین حشمتی

 

 

 

 

 کارگاه آموزشی رموز مشاوره مورخ96/8/23 سه شنبه

فنون مصاحبه حرفه ای

مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره با عشاق کور

مدرس سید احمد رحیمی

 

 

کارگاه سه شنبه 96/8/16 کنترل خشم است

 

 

عشق جدا از پذیرش نیست. زمانی که عاشق چیزی یا کسی هستیم، تمامیت او را پذیرفته‌ایم. پذیرش به معنی قبول تمام ابعاد یک چیز یا یک شخص و رها کردن او از بند خود است.

زوجین باید بدانند رابطه عاشقانه آنها نسبت به هر چیز دیگر در زندگی در اولویت است و باید زمان و فضای کافی به آن اختصاص دهند.

مشاوره غذای روح و روان شما است

کلینیک شهروند با بهترین کارشناسان در زمینه مشاوره در خدمت شماست

 

مجموعه آموزش های اعتماد بنفس در کلینیک شهروند

مدیران مراکز مددکاری البرز در کارگروه های تخصصی

 

بهره گیری از تجارب جهان دیدگان

کار گروه مشاوره کلینیک شهروند

 

 

 

وقتی بعد از یک روز طولانی کاری به خانه برمی‌گردید، تمام چیزی که نیاز دارید استراحت کردن، تلویزیون تماشا کردن و خوابیدن است. این رفتار بسیار طبیعی است اما توجه و تمرکز روی رابطه‌‌ای که با همسرتان دارید، باید الویت شما باشد.

 

 

آثار شگرفت آموزش بر ذهن و هیجان احساس و رفتار ستودنی ست

 غربالگری استخدامی شرکت های وزین صنعتی توسط کلینیک شهروند

گاهی خانم ها در زمان گفتن حرف هایی به همسر خود گرچه مهم هم باشد با سکوت و تردید او در پاسخ دادن مواجه شده و این رفتار را بی توجهی نسبت به خود می دانند  ولی حقیقت این است که بعضی اوقات مردان نیاز  به سکوت دارند.

هیچ گاه برای تخلیه روحی خود سعی نکنید تا طرف مقابل خصوصا همسرتان را تخریب شخصیتی کرده و او را مقصر جلوه دهید، همچنین دعواهای گذشته را به رخ یکدیگر نکشید.

پویش کلینیک برای ایام محرم با نذر فرهنگی نظافت شهری

 

 

به رابطه‌ی جنسی هرگز به عنوان یک بازی برد و باخت نگاه نکنیم یا امتناع از آن را به عنوان تنبیه در نظر نگیریم. چون این کار فقط باعث تشدید احساس منفی و خشم و دلخوری می‌شود. 

استفاده بیش از حد تلفن همراه باعث کاهش کیفیت ارتباط ما با شریک زندگی مان می‌شود که نتیجه آن چیزی جز کاهش رضایت از زندگی نیست، اگرچه ممکن است تصور کنید که استفاده از تلفن همراه نمی‌تواند تا این اندازه ویران‌کننده باشد، اما تاثیر گوشی تلفن همراه بر روابط خانوادگی فراتر از حد تصور است

زندگی میدان جنگ نیست

ازدواج راهی برای ساختن زندگی بهتر، کامل‌تر و همراه با آرامش است

مشاوره پیش از ازدواج ضروری است

عشق هرگز کافی نیست

یکی از مهم‌ترین این عادات، اجتناب و فرار از مشاجره

این در حالی است که زوجین موفق یاد می‌گیرند به خوبی مبارزه کنند و به سرعت یک راه‌حل پیدا کنند

  شک نکنید

برای مسائل  میتوان در جلسات مشاوره

 

 

سال 86 باید فراگیری لزوم اخذ مشاوره حرفه ای قبل ازدواج را به همه آموزش داد

زندگی مشترک مهمترین انتخاب زندگی است

اشتباه نکنیم!

با حمایت بی واسطه از زنان سرپرست خانوار نذر فرهنگی خود را ادا کنید

فرهنگ هولاکویی در کلینیک شهروند

مجموعه سخنرانیهای دکتر با تخفیف ویژه در کلینیک شهروند

 

 

آزمونهای تخصصی پیش از ازدواج

بهترین و سریعترین وسیله شناخت همسر اینده است

مشاوره همیشه سودمند است

 

محققان بلژیکی می گویند: احساسات 19 گانه غم:

شادی ،نفرت، درماندگی، حسادت،آرامش،اشتیاق، ستایش، استراحت و آسودگی، گناه، استرس، غرور، گیجی، عصبانیت ، تحریک ، ترحم، تحقیر، ترس ، شرم و انزجار

در انسان طول عمر مشخصی دارند، دراین میان غم با 120 ساعت ماندگارترین حس است،

 اما شادی فقط 36 ساعت عمر دارد.

 

با اولین صحبت کودکتان از "ترس" موضوع را جدی تلقی کرده و پیگیری کنید

حس ترس، وحشت و وسواس کودک با گذر زمان بهتر نمیشود.

بعضی کودکان به دلیل آسیب کودکی با صاحبان قدرت مشکل دارند

این آسیب در مدرسه با معلم و در بزرگسالی با صاحب کار خودش را نشان خواهد داد.

 

ما سه چیز را در دوران کودکیمان جا گذاشته ایم :

شادمانی بی دلیل

دوست داشتن بی دریغ

کنجکاوی بی انتها

 

دو موضوع در زندگی که می توانند ما را از پای در بیاورند:

1.روابط نادرست

2.کار و شغل نادرست

 

 

قهر یکی از انواع خشم است که در جهت کنترل دیگران به کار برده می شود.

 

 

زندگی نه هدف است و نه مقصد .

در واقع تا زمانی که در این جاده هستیم باید در حرکت باشیم.

بچه هایمان را انسان بزرگ کنیم نه دختر و پسر

 

خوشبخت کسی است که کنترل ذهن خود را دارد.

 

با ناآگاهی گذشته و اجبارهای کودکی ازدواج نکنید.

اگر وارد مرحله هیجانی شده اید بهتر است با یک روانشناس صحبت کنید.

 

 

استخدام کارشناس مددکاری اجتماعی

با کلینیک تماس بگیرید

 

رابطه جنسی باید میوه و ثمره عشق باشد نه ریشه آن

روانشناسی و مشاوره علم است

به همان تعریفی که فیزیک و شیمی علم است

 

ازدواج داروی تنهایی نیست، قرار نیست شما شریک زندگیتان را مثل دارو مصرف کنید...

 

 

3 اعتیاد خطرناک

خیال کردن 

غذا

مواد مخدر

 

                 

                   به خاطر نگرانی از آینده ، غم و خشم از گذشته ، حال را خراب نکنید.

افرادی که دچار وحشت پس از حادثه شده اند،گوشه انزوا برگزیده و مرتب به حادثه فکر می کنند و دچار بیماریهای روان تنی میشوند.

دختران مصرف کننده روان گردان 500 برابر شدند

سن مصرف مواد  مخدر در میان زنان و دختران به شدت کاهش یافته است

 

سکوت و لبخند دو ابزار قدرتمندند.

لبخند راهی است برای حل مشکلات.

سکوت روشی است برای اجتناب از مشکلات بسیار

بخشش ، والاترین و زیباترین شکل عشق است .

در عوض، شادی و آرامشی وصف ناپذیر نصیبتان خواهد شد.

حضور مددکاران اجتماعی

در زندان‌هایی که حداقل 71 درصد

از محکومان آنها مرتکب

جرایم مواد مخدر شده‌اند،

بسیار اهمیت دارد.

 

 معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر:

 89 درصد معتادان، در مراکز غیردولتی تحت پوشش درمان قرار دارند/ 40 هزار زندانی معتاد تحت پوشش درمان نگهدارنده با متادون هستند/ حلقه مفقوده چرخه اعتیاد، رهاشدن فرد معتاد پس از بهبود است

مداخلات مددکاری اجتماعی در پیشگیری از تصادفات

رویکردی که تا امسال در کشورمان مغفول مانده بود

قرص شب امتحان یا قرص دانشجویی همان ریتالین است

مصرف ریتالین اعتیاد و افسردگی می آورد

سی درصد زنان سرپرست خانوار

 دختران هرگز ازدواج نکرده اند

هرکسی می خواهد شدن خویش را تجربه کند

اغلب افراد نیازمند به آگاهی فاقد درک مفاهیم کارشناسی هستند

به زبان خود عامه رهنمود های قابل اجرا ارائه دهیم

لزوم تخصیص اعتبارات مالی کلان برای پیشگیری سطح یک

یعنی آگاهی رسانی در حد بسیار وسیع

حداقل هشت درصد مردم کشور مبتلا به دیابت

لزوم رعایت سبک صحیح زندگی

ورزش و تغذیه و...

برای رفع احساس طرد شدگی میتوان

رفتارهای نامناسب را ترک کرد

وایبر ، تانگو،واتسپ ،ویچت و...

افزایش سریع تجهیز کاربران با نرم افزارهای گوشی همراه

لزوم اگاه سازی و معرفی استفاده صحیح از این امکانات

تشکیل گروه مجازی سلامت محور یکی از این راهکارهاست

حدود نیم میلیون دستگاه کامیون در جاده های کشور تردد دارند

لزوم غربالگری روانی و اعتیاد دقیق تر رانندگان

تعارضات درون خانوادگی و افزایش طلاق منجر به ظهور بیشتر

اختلالات شخصیتی در دهه های آتی افراد جامعه خواهد شد

 

اگر قدرت این را دارید که کسی را شاد کنید حتما انجامش دهید

دنیا به چنین اعمالی نیازمند است

صدا و سیما در فیلم و سریالهای زیادی

الگوهای فرهنگی،رفتاری و شخصیتی نامناسبی ارائه می دهد

لزوم اعلام محدودیت سنی

برای تماشای نیمی از سریالهای تلوزیونی

خشونت و رفتارهای نامتعادل

الگوسازی نامناسبی در اذهان کودکان به جای میگذارد

 

دندانم شکست برای شن ریزه ای که در غذایم بود

درد کشیدم نه برای دندانم

برای کم شدن سوی چشمان مادرم

از کسانی که همه چیز را محاسبه می کنند بترس

و هرگز قلبت را در اختیار آنها نگذار

آنها حساب عشقی که نثار تو می کنند را نیز دارند و روزی آن را با تو تسویه می کنند

درد آدمها را تغییر می دهد

من هر روز انسان بهتری می شوم نه به خاطر کسی بلکه به خاطر خودم

 

خاکی که باشی آسفالتت می کنند و از روی تو عبور میکنند

بگذار عبور کنند

سختی اسفالت کاری و فراوان تر شدن خاکی ها

شعور انسانی را خواهد افزود

پنج میلیون نفر ایرانی ساکن خارج از کشور هستند

قرار گرفتن در هر رابطه عاطفی به معنای پذیرفتن این خطر هم هست که ممکن است همه چیز مطابق با انتظارات ما پیش نرود.

حتی وقتی از مغازه سر کوچه خرید می کنیم 

 

باید بروشور ترویجی و آگاهی رسان با مطالب علمی تحویل مشتری شود

این یعنی پیشگیری سطح یک

رفتارهای هیجانی و ناآگاهی از عواقب انتظامی و قضایی آن ممکن است افراد را تا پای اعدام ببرد!!!

سن ازدواج در شهر ها باید بیش از 25 سال باشد تا پختگی نسبی و رفتار مسئولانه شکل پذیرد

معدل سن ازدواج در کشور نیز که برایند کل است موید مطلب مذکور است

حداقل بیش از یک دهه از عمر جوانان قبل از ازدواج مصروف شناخت جنس مخالف می شود...

برای این حداقل یک دهه چه برنامه ای داریم؟

جوانان در محلات کمتر برخوردار از امکانات

همچنان رفتارهای پرخطر، بزهکارانه و مجرمانه و بطالت زمان را ادامه می دهند

یکی از وظایف مسئولان: وقتی خبر مثبتی اعلام می دارند می بایست زمان دقیق اجرا و اتمام آن را اعلام نمایند

تا خدمات به عنوان رفتار کریمانه، مسئولانه و شرافتمندانه  تری معنی گردد

 

پاکسازی کوه، رود ، جنگل ، دریا ، خیابان ، محله و معبر وظیفه اصلی مردم است

اضطراب ویروس اغلب اختلالات رفتاری،هیجانی ، شناختی و ادراکی است

اضطراب از طریق متعادل سازی کار،خواب و ورزش قابل کنترل است.

اغلب آدمیان دوره هایی از افسردگی را تجربه کرده اند اما شدت و فراوانی اضطراب و افسردگی مهمترین ویژگی است

اختلالات شخصیت واقعی است

درمان اختلالات شخصیت سخت است

ازدواج با افرادی که دارای اختلالات شخصیتی هستند خطرناک است

برای ازدواج جذب زیبایی صوری و کلام دلبرانه معشوق نشوید

بیشتر بدانیم:به جنبش های مسالمت آمیز کمپین می گویند.

زیاده خواهی نامتعادل موجب خسارت می شود

اولین برونداد ارتباطی کلام ، تن صدا و لحن آن است

سمن همان نهاد های غیر دولتی است که چسب رابط بین مردم و حکومت است

تکاپوی بی حد برای اثبات خود آسیب زا ست

عنصر نامطلوب می تواند شبکه ارتباطی را مختل سازد

معیار و شاخص در علوم نقلی نیز تا حدودی دارای سنگ محک شده اند

هر نوع وابستگی همچون سم است

باید رفتار جنسی کودکان را به صورت علمی مراقبت نمود

بیشترین اسیب های جنسی کودکان در پنج و نیم سالگی رقم می خورد

 

 

 

توجه مددکاران به کودکان شاهد جرم فراموش نشود

 70 درصد بيماري‌هاي امروز از فرهنگ نادرست ناشي مي‏شود

 وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: 70 درصد بيماري‌هاي امروز از فرهنگ نادرست تغذيه، اعتياد و . . . ناشي مي‏شود.

 

خانه میان راهی

راهکار مناسب برای معتادان بی خانمان

5300 کلینیک ترک اعتیاد در کشور وجود دارد.

 

 

احساس‌هاي زيبا را به زبان بياوريد!
لذت‌هايتان را به زبان بياوريد، چرا که مغز شما هوشيارانه آنها را دريافت کرده و به کار مي‌برد.


 

" سايه سياه سرطان بر فراز شهرهاي آلوده "

اثرات منفي آلودگي 20 سال ديگر ديده مي‌شود

 نتيجه آلودگي هوا، تولد نوزادان ناهنجار است

خشونت

 رتبه دوم پرونده‌هاي سيستم قضايي


تأثير هورمون استرس مادران باردار بر افزايش خطر اعتياد دختران در آينده
يک پژوهش جديد نشان مي‌دهد: جنين دختري که در معرض هورمون استرس مادر (کورتيزول) در رحم قرار مي‌گيرد، احتمال بيشتري براي وابستگي به نيکوتين در مراحل بعدي زندگي دارد.

 

مددکاران نقش مهمي در مختومه شدن پرونده‌ها دارند

 

تا پايان سال گذشته از بين جمعيت 63 ميليون نفري 10 سال به بالاي کشور، حدود 22 ميليون نفر هرگز ازدواج نکرده‌اند.

 

زنان، 10 درصد معتادان کشور
مرکز درمان اجباري اعتياد جايگزين "زندان" مي‌شود


معاون وزير بهداشت:
خطر ابتلا 15 ميليون ايراني به سرطان و ديابت

 

مديرکل تحقيقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر:

47 درصد دانشجويان اطلاعاتي راجع به عوارض اعتياد ندارند

دبير شوراي عالي سالمندان:


40سال ديگر از هر 4 نفر ايراني يک نفر سالمند است

 


آمار تکان‌دهنده فرزندآوري ايرانيان
خبرگزاري تسنيم: ميانگين نرخ باروري در کشور به  1.7 درصد رسيده است و چنانچه شرايط به اين شکل ادامه پيدا کند بايد گفت تا 30 سال ديگر، آمار فوت و ولادت برابر خواهد شد و به اين شکل نرخ رشد جمعيت به صفر خواهد رسيد.

 

 

نايب رييس کانون سردفتران ازدواج و طلاق:

هر 1/8 ساعت دو طلاق در کشور ثبت مي‌شود


 

ایدز ,نوجوانان

80 درصد نوجوان ها از ایدز بی خبرند

براي خشم، سرعت‌گير بزنيد!

 

 

 


دخترانمان را با هويت زنانه و پسرانمان را با هويت مردانه بزرگ کنيم
دکتر مجد


دوستی‌ قبل از ازدواج خوب است یا بد؟


 ازدواج مهمترین رخداد زندگي است

،مشاوره‌های قبل ازدواج، شناخت کامل طرفین از یکدیگر

از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی، آگاهی خانواده‌ها در زمینه ازدواج و

سختگیری نکردن و نداشتن انتظارات بی‌مورد

 از جوانان و تشکیل دوره‌های تربیتی لازم

 برای جوانانی که تازه ازدواج کرده‌اند از راه‌های کاهش طلاق است.

 

 

67هزار نفر در استان البرز بي‌سوادند
دولت در کاهش بي‌سوادي چندان موفق نبوده است

 

 

 

يقين بدانيم کمترين مهرباني ها و محبت ها از ضعيف ترين

حافظه ها پاک نمي شوند پس بياييد مهربان باشيم.

 

مددکاران زندانها پل ارتباطي بين مددجويان با مراجع قضايي و خانواده هاي آنان هستند

 

 

 

خشونت فیزیکی علیه زنان در حال کاهش

اما خشونت‌های روانی درحال افزایش است

 خشونت علیه مردان هم هست

                 

67هزار نفر در استان البرز بی‌سوادند
دولت در کاهش بی‌سوادی چندان موفق نبوده است

 

                 

سبک زندگی :

- در اندیشه پیر ( پر مشورت ، کم اشتباه ، با تدبیر و تحریک ناپذیر )
- در رفتار جوان ( فعال ، با طراوت ، امیدوار و پویا )
-در احساس کودک ( صاف ، صادق ، شفاف ، بدون غم گذشته و نگرانی آینده )

 

                  معاون سازمان آموزش و پرورش استثنايي کشور :

تحصيل ۹ هزار دانش‌آموز در مدارس ناشنوايان

تدريس کتب دانش‌آموزان عادي در مدارس ناشنوايان

پیری آن نیست بر سر بزند موی سفید

هر دلی عشق ندارد پیر است...

 

"سالم پیر شدن حق تمامی بشر است"

همه روز روزه بودن،‌ همه شب نماز کردن

همه ساله حج نمودن، سفر حجاز کردن

ز مدینه تا به کعبه، سر و پا برهنه رفتن

دو لب از برای لبیک، به وظیفه باز کردن

به مساجد و معابر، همه اعتکاف جستن

ز ملاهی و مناهی همه احتراز کردن

شب جمعه‌ها نخفتن،‌ به خدای راز گفتن

ز وجود بی نیازش، طلب نیاز کردن

به خدا که هیچ کس را، ثمر آنقدر نباشد

که به روی ناامیدی در بسته باز کردن

 

ازدواج به‌ سبک فامیلی

در ازدواج خویشاوندی‌،‌ مشاوره ژنتیک را فراموش نکنید

 

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی؛ نیاز جامعه امروز

                 

قبل از هرگونه مقدمات رسمی شدن ازدواج

حتی معارفه اولیه خانواده ها

به مشاوره مراجعه کنید

                 

مجرد ماندن بهتر از ورود به

رابطه ای است که

رضایت درونی شما را کاهش می دهد

پيچيده ترين ارتباط انساني

ازدواج است

پس زواياي پنهان پديده ازدواج را بشناسيد

 

يبوست فكري گاهي وقتها عامل اسهال زباني است!

لبخند حاكي از رضايت را فراموش نكنيم

 

کارشناس طرح کاهش طلاق:روزانه 25 پرونده طلاق توافقی در شهر کرج تشکیل می شود

ارجاع طلاقها در کرج

 برای مشاوره به کلینیک های مددکاری اجتماعی و مراکز مشاوره

 اجباری شد 

کودکان HIV+  را در یابیم

 

 

 

 

نشست انجمن مددکاران

در زمینه بهداشت و درمان

بیمارستان رسول اکرم

نشست انجمن مددکاران در استان البرز

 

 

نشست صمیمانه اعضای

انجمن مددکاران اجتماعی

با رئیس سازمان بهزیستی کشور

انجام شد

آقای رحیمی

 

 

آموزش مدیریت رفتار با بیماران روانی در محیط منزل

 

 

سندرم بیش خواهی و شهوت مجادله در زنان

بخش رویدادها و مقالات را بخوانید

بعد از طلاق ، فرزند شما  با چه کم و کیفی باهمسر قبلی دیدار کند؟

ای کاش با همسرم ازدواج نمی کردم

 واقعا پشیمانم؟!

پدر یا مادر قصد ازدواج مجدد دارند

حالا چگونه سلامت ارتباطی فرزند را حفظ نماییم؟

کودک شما به یکباره هویت جنسی مخالف خود را می پسندد!!!

حال چه باید کرد؟؟؟

فرزندم به یکباره عشق جنون امیزی به یک غیر همجنس پیدا کرده 

فکر میکنم همسرم به من خیانت کرده یا ارتباطات خیانت آمیزی در او وجود دارد!!

چه کنم؟

شوهرم ناخودآگاهانه چشم چرانی میکند ...!

همسرم به خانواده اش چسبندگی شدیدی دارد...!.

با حمایت بی واسطه از زنان سرپرست خانوار نذر فرهنگی خود را ادا کنید

جلسات تضمینی افزایش سریع اعتماد به نفس

در كلينيك شهروند

برگزاری کارگاههای تسهیلگری اجتماع محور برای سازمانها

 


 


 

تماس با ما | ارتباط آنلاین | گالری تصاویر | دل نوشته ها | علوم مددکاری | معرفی خدمات کلینیک | صفحه اصلی
Copyright 2013 © iranmadadkar All Rights Reserved. / www.parssystem.com طراحی و میزبانی توسط مرکز فناوری اطلاعات و داده های پارس سیستم